30 godzin jazdy z instruktorem i 30 godzin zajęć teoretycznych to podstawowe zmiany. Zwiększenie liczby godzin wpłynęło na wzrost ceny za kurs. Przed 1 maja kurs kosztował średnio 700 zł., obecnie wynosi 1000 złotych.
W cenie kursu
zawarte są darmowe badanie lekarskie oraz materiały przygotowujące do egzaminu teoretycznego.
Większość ośrodków szkoleniowych działających w Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim, Górznie, Wąbrzeźnie czy Toruniu oferuje kursantom testy na płycie CD, dostęp do komputerów w siedzibie ośrodka, umożliwia również opłacenie kursu w ratach.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Szkoleniowym jest zdanie teoretycznego egzaminu wewnętrznego, który przeprowadzany jest w ośrodku, w którym kurs się odbywał. W brodnickim LOK-u egzamin ten jest darmowy. W ośrodku Pro-Auto, działającym między innymi w Jabłonowie Pomorskim trzeba zapłacić 10 złotych. - Kursanci mogą podchodzić do niego
wiele razy
i dopiero po zdaniu wpłacają żądaną sumę - zapewnia Dorota Roszkowska z Pro-Auto.
Każdy kursant może wykupić dodatkowe godziny jazdy. W kursie jest ich trzydzieści, obejmują jazdę po placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. Dodatkowa godzina kosztuje 25 złotych. Przyszli kierowcy odbywają również wyjazdy do Torunia, gdzie również uczą się jazdy. Za taki wyjazd ponosi się dodatkową opłatę.
Liga Obrony Kraju - jeden z Ośrodków szkoleniowych działających w Brodnicy - rozpoczyna najbliższy kurs 14 maja. Obecnie zgłasza się niewielu chętnych - mówi kierownik LOK-u Witold Szulc.- W Brodnicy jest pięć ośrodków. Ceny wpływają na mniejsze zainteresowanie więc umożliwiamy opłacenie kursu w ratach
Po zakończeniu kursu, zdaniu egzaminu wewnętrznego i wyjeżdżeniu trzydziestu godzin przychodzi czas na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Szkoleniowym. Za ten egzamin wnosi się dodatkową opłatę - 94 złote. Jeżeli kursant po trzech podejściach nie zda, musi wykupić dodatkowo dziesięć godzin wykładów i pięć godzin jazdy.
Osoby zapisujące się na kurs prawa jazdy
muszą liczyć się
z tym, że wyjściowa kwota kursu poważnie wzrośnie wraz z jego trwaniem. Dodatkowe godziny jazdy (w wielu przypadkach konieczne, bo 30 godzin to niewiele aby dobrze nauczyć się prowadzić) i opłaty egzaminacyjne to dodatkowy koszt, o którym trzeba pamiętać, bo nie wszyscy informują o tym podczas zapisów.
Ośrodki szkoleniowe dla kierowców nie różnią się praktycznie ofertami. W każdym z nich usłyszymy, że badanie lekarskie oraz pomoce do nauki są wliczone w cenę kursu. Różnią się jedynie liczbą samochodów i instruktorów. Czym najlepiej kierować się podczas wyboru? Zdaniem osób, które kończyły kurs w danej jednostce, tylko tam gdzie instruktor nie jest zbyt nerwowy.
Kierowca za tysiąc
Katarzyna Pankiewicz

Wysokie ceny skutecznie odstraszają chętnych do nauki jazdy. Kursy nie są już dla młodych, bo większości na to nie stać...
Od 1 maja wzrosły ceny za kursy na prawo jazdy. Zmienił się program nauki i zmniejszyła liczba kursantów. Ośrodki szkoleniowe proponują dogodne rozwiązania dla wszystkich starających się o dokument uprawniających ich do jazdy samochodem.