Dochody wynieść mają wstępnie 17 mln 881 tys. złotych, wydatki - 18 mln 205 tys. złotych. Deficyt to około 400 tys. złotych. - Planujemy duże inwestycje, ale kwoty do budżetu możemy wpisać dopiero, gdy zostaną podpisane umowy na pieniądze unijne - wyjaśnia wójt.
Wśród najpilniejszych potrzeb jest skanalizowanie Brzozowa. Część prac wykonano już w 2016 roku.
Kilka pilnych zadań
Położone zostały rury wodociągowe, studzienki kanalizacyjne w pasie drogi.
- Pozostałe prace szacujemy na 1,7 miliona złotych, przetarg ogłosimy jeszcze w styczniu - mówi Mieczysław Misiaszek. - O fundusze musimy się jednak ubiegać w Warszawie, ponieważ nasze ścieki płyną do oczyszczalni w Chełmnie, wspólnie tworzymy aglomerację. Liczy ona ponad 10 tysięcy mieszkańców, zatem o środki z RPO ubiegać się nie możemy. A tam listę zamykają z końcem lutego, więc trzeba czekać. Przetarg ogłosimy jak najszybciej, by go już rozstrzygnąć i po podpisaniu umowy w Warszawie od razu wykonawca będzie mógł wejść i zacząć roboty. Musimy to zadanie wykonać jak najszybciej, obiecałem to mieszkańcom, niektórzy zbudowali domy i czekają na to, by w nich zamieszkać. Zainteresowany jest też nowy właściciel mleczarni, pracownicy szkoły i w innych obiektach.
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej to zadanie za 1,8 mln złotych.
- Tu już zostały przyznane środki, ale nie ma jeszcze podpisanej umowy, więc też nie zostało to wprowadzone do budżetu - informuje pierwszy w gminie. - Chodzi o Publiczny Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Zdrowia w Kijewie Królewskim, Szkołę Podstawową w Trzebczyku. Na realizację można rozpisać trzy osobne przetargi. W pierwszej kolejności zależy nam na zmodernizowaniu Ośrodka Zdrowia. To chcemy zrobić po sezonie grzewczym. Nastąpi zmiana systemu grzewczego, pieca, zamontowane zostaną solary do ogrzewania wody. Natomiast prace w szkołach planujemy zlecić między 15 czerwca a końcem sierpnia.
W szkole w Trzebczyku wymieniona zostanie pompa ciepła, instalacja centralnego ogrzewania - piec i grzejniki, wymienione zostaną stolarka okienna i drzwiowa, budynek ocieplony będzie styropianem, a na dachu zainstalowane zostaną solary. Z kolei w szkole kijewskiej ocieplony zostanie nowy pawilon, zyska ładna elewację, piec zostanie wymieniony na pelet, wykorzystamy też baterie fotowoltaiczne do produkcji energii.
Poza tym, w bieżącym roku w zaplanowano modernizację hydroforni w Bajerzu.
- Tu o środki aplikować będziemy do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - informuje Mieczysław Misiaszek. - Zadanie pochłonie ponad 1,2 miliona złotych - dotacja wynosi 64 procent. Musimy tam wymienić zbiorniki, system, różne urządzenia wewnątrz. Hydrofornia ma już 25 lat. Chcemy zautomatyzować proces uzdatniania wody. Nowe urządzenia, które zostaną zamontowane, będą z metali szlachetnych, natomiast pompy i zbiorniki mniej energochłonne. Do 15 lutego mamy czas na złożenie wniosku.
Przy oczyszczalni ścieków w Napolu oraz przy hydroforniach w Brzozowie i Bajerzu mają zostać zamontowane baterie fotowoltaiczne. Stamtąd do gminy docierają najwyższe rachunki za energię.
Chcą oszczędzać na energii
- Dzięki temu rozwiązaniu będziemy kupować dużo mniej energii - wyjaśnia wójt. - Nie zapomnieliśmy w tym roku także o drogach. W budżecie wpisaliśmy trzy, ale planujemy remonty na pięciu. Jedną z nich jest Trzebcz Szlachecki - Zofijki - kilometr, z dofinansowaniem z byłego Fogru. Dokumentacja została zrobiona w ubiegłym roku. Zlecimy remont dwóch odcinków w ramach funduszy z LGD „Zakole Dolnej Wisły” - przy pałacu w Kijewie Szlacheckim i w Szymbornie, która do niedawna należała do Skarbu Państwa.
Z oszczędności w gminie planują wyremontować drogę Napole-Bągart i w Kijewie Królewskim. Nadal będą pomagać mieszkańcom w pozbywaniu się azbestu z dachów. Będą też drobne remonty świetlic.