Spis treści
- Rezygnacja z miejskich rowerów podyktowana była względami finansowymi
- Włowery powrócą na ulice miasta po długiej przerwie
- Dwie firmy zainteresowane Włowerem. Tak wyceniły zadanie
- Rażąco niska cena. Wybór unieważniono!
- Co dalej z miejskim rowerem we Włocławku?
- Takie zadania postawiono przed wykonawcą
- Jak będą wyglądać miejskie rowery we Włocławku?
- Testy przed udostępnieniem systemu mieszkańcom
Rezygnacja z miejskich rowerów podyktowana była względami finansowymi
Przypomnijmy, że miejskich rowerów nie ma we Włocławku już od dwóch lat, nie pojawiły się w sezonie w 2023 roku. Decyzja o rezygnacji w Włowerów podyktowana była względami finansowymi, gdyż wykonawca zaproponował wysokie stawki za funkcjonowanie systemu.
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:
Włowery powrócą na ulice miasta po długiej przerwie
W 2025 roku miejskie rowery mają wrócić na ulice Włocławka, ale w nowej formule. Operatorem będzie miejska spółka Baza. We wtorek 8 kwietnia 2025 roku ogłoszono przetarg na to zadanie. Firmy, które zainteresowane są zadaniem - m. in. dostarczeniem rowerów, instalacją, uruchomieniem i obsługą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej i świadczeniem usług wsparcia, na złożenie ofert miały czas do 16 kwietnia 2025.

- Rowery ruszą najpóźniej na 1 czerwca, choć spodziewa się uruchomienia systemu roweru miejskiego ok. 10 maja i będą jeździć do 5 listopada - informował Jarosław Pułanecki Prezes Zarządu Spółki BAZA po ogłoszeniu przetargu.
Dwie firmy zainteresowane Włowerem. Tak wyceniły zadanie
Na sfinansowanie zamówienia spółka Baza zamierza przeznaczyć ponad 1 milion złotych (dokładnie 1 178 502,61 zł brutto). Na przetarg odpowiedziały dwie firmy. Każda z nich wyceniła zadanie znacznie poniżej kwoty szacowanej przez zamawiającego:
NEXTBIKE POLSKA S.A. z Warszawy - 723 855,00 zł;
Konsorcjum firm: Orange Polska S.A. z Warszawy (lider) i ROOVEE S.A. z Warszawy (członek konsorcjum) - 786 625,59 zł.
Rażąco niska cena. Wybór unieważniono!
17 kwietnia 2025 roku, jako najkorzystniejszą uznano, ofertę złożoną przez Nextbike. Jednak dzień później, 18 kwietnia, zawiadomiono o unieważnieniu czynność wyboru najkorzystniejszej oferty oraz o ponownym badaniu i ocenie ofert ze względu na rażąco niską cenę w stosunku do szacunków.
„Zamawiający po dokonaniu w dniu 17 kwietnia 2025 r czynności polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty w niniejszym postępowaniu, o którym mowa na wstępie, w trosce o przejrzystość prowadzonego postępowania, podjął decyzję o powtórzeniu dokonanych czynności. Powyższe zostało spowodowane decyzją Zamawiającego o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do wszystkich złożonych w postępowaniu ofert w zakresie dotyczącym rażąco niskiej ceny, wskutek zaistnienia okoliczności, o których mowa w art.224 ust.2 pkt 1 ustawy Pzp. Wyjaśnienia Wykonawców pozwolą w sposób obiektywny i ostateczny wyjaśnić uzasadnienie dla rozbieżności cen ofert w porównaniu do szacowanej wartości zamówienia” – czytamy w uzasadnieniu.
Wspomniany w uzasadnieniu artykuł mówi o tym, że zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, jeśli cena całkowita oferty złożonej w terminie jest niższa o co najmniej 30 procent od „wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania (…)”.
Co dalej z miejskim rowerem we Włocławku?
Jarosław Pułanecki, prezes zarządu Spółki BAZA, przekazał nam, że koszt zadania oszacowano na ponad milion złotych, a obie firmy złożyły oferty o 30 procent poniżej szacunku i dlatego można mówić o rażąco niskiej cenie. Teraz firmy mają czas do 25 kwietnia 2025 na złożenie wyjaśnień.
- Po tym czasie będziemy musieli jeszcze raz podjąć decyzję, możemy jeszcze raz wyłonić tego samego wykonawcę. W wersji optymistycznej, tak jak planowaliśmy, Włower wyjedzie na ulice miasta jeszcze w maju. Zakładamy, że jest na to szansa, bo obie firmy mają rowery w magazynach. Mają 25 dni na uruchomienie systemu – zaznacza Jarosław Pułanecki podkreślając, że termin ten zostanie zachowany, jeśli nie będzie procedury odwoławczej. - Jeżeli złożą odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, to wybór nastąpi dopiero około połowy maja.
Takie zadania postawiono przed wykonawcą
Do zadań wykonawcy należeć będzie dostarczenie, zainstalowanie i uruchomienie system roweru miejskiego, a także prowadzenie strony internetowej dedykowanej Włowerowi, Biura Obsługi Klienta i aplikacji mobilnej. Aplikacja ma być bezpłatna i dostępna w przynajmniej w trzech językach: polskim, angielskim oraz ukraińskim,
„Wykonawca zapewni utrzymanie, obsługę (administrację) i aktualizację oprogramowania niezbędnego do funkcjonowania całego systemu na czas realizacji umowy, tj. do 05.11.2025 r” – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
Na ulicach Włocławka ma pojawić się minimum 35 stacji (w tym wirtualnych, czyli bez stojaków) i 200 rowerów określanych mianem czwartej generacji, które użytkownicy będą mogli wypożyczać przez całą dobę. Rowery mają być wypożyczane również osobom niepełnoletnim. Szczegółowe zasady funkcjonowania Włoweru określać będzie regulamin.
Jak będą wyglądać miejskie rowery we Włocławku?
Rowery będą fabrycznie nowe, „4 generacji”, o charakterystycznym kształcie i jednoznacznie mają być identyfikowane jako część WŁOWER-u. Opony będą w rozmiarze 26” lub 28” z zabezpieczeniem antyprzebiciowym. Jednoślady będą rowerami o charakterze miejskim z niską ramą typu damskiego/unisex, wyposażone w automatyczne oświetlenie typu LED. Kierownica ma być zintegrowana z rowerem i umożliwiać jazdę w pozycji wyprostowanej. Włowery będą miały przednie i tylne błotniki, przenie i tylne hamulce, przekręcany dzwonek oraz zintegrowany z kierownicą lub z ramą roweru kosz, wykonany z trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne metalu lub tworzywa. Kosz ma mieć pojemność ok. 15 litrów i umożliwić przewożenie rzeczy o masie co najmniej 5 kg.
Rowery mogą posiadać dodatkowe indywidualne zapięcie z zamkiem szyfrowym lub elektrycznym.
Testy przed udostępnieniem systemu mieszkańcom
Zanim mieszkańcy skorzystają z Włowerów, system przejdzie testy. Rozruch testowy trwać ma przynajmniej jeden dzień roboczy. Nie może się rozpocząć później niż na jeden dzień przed planowanym terminem odbiorów przez zamawiającego.
Rowery miejskie wrócą do Włocławka! Włowery mają się pojawić...
„Wykonawca przeprowadzi uruchomienie testowe celem sprawdzenia systemu pod względem funkcjonalności i zgodności z przedmiotem zamówienia. Wykonawca zaproponuje sposób przeprowadzenia uruchomienia testowego. Uruchomienie testowe powinno odbyć się w trybie ciągłego, co najmniej 8-godzinnego funkcjonowania WŁOWER w jego pełnej używalności m. in.: dostępność wszystkich rowerów z wyposażeniem, poprawne działanie aplikacji, panelu administratora i Biuro Obsługi Klienta. Na moment testu Wykonawca zapewni 1 szt. roweru” – czytamy w ogłoszeniu.
