Kilkuset bydgoskich gimnazjalistów dostało nieważne...

  Kilkuset bydgoskich gimnazjalistów dostało nieważne świadectwa!

  MP

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W tym roku zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji narodowej obowiązują nowe wersje świadectw.

  W tym roku zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji narodowej obowiązują nowe wersje świadectw. ©Karolina Misztal

  Sporo nerwów przeżyli niektórzy rodzice i uczniowie ostatnich klas gimnazjów z Bydgoszczy i okolic. Świadectwa, które im wydano w piątek, okazały się nieważne.
  W tym roku zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji narodowej obowiązują nowe wersje świadectw.

  W tym roku zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji narodowej obowiązują nowe wersje świadectw. ©Karolina Misztal

  W tym roku zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji narodowej obowiązują nowe wersje świadectw. Ma to związek z wprowadzeniem Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej. W rezultacie na świadectwach uczniów III klas gimnazjów, którzy ubiegają się o przyjęcie do liceum, technikum czy szkoły branżowej I stopnia w lewym dolnym rogu powinno znaleźć się oznaczenie "PRK II". Niestety, nie wszystkie świadectwa miały taki symbol.

  Przeczytaj koniecznie: Niedziela bez handlowania w Polsce? Projekt utknął w Sejmie

  Wczoraj przed południem w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych rodziców. - Córka chciała złożyć świadectwa w wybranym liceum i usłyszała, że jest ono nieważne. Rozpłakała się - denerwuje się pani Krystyna.

  W ilu bydgoskich szkołach taka sytuacja miała miejsce, dokładnie nie wiadomo. Do naszej redakcji dotarły sygnały z pięciu bydgoskich gimnazjów nr 17, 30, 31, 53 i 54 Mistrzostwa Sportowego, ale problem może dotyczyć większej grupy absolwentów gimnazjów, którzy biorą udział w rekrutacji.

  - Zgubiła nas rutyna - mówi Stanisław Pilewski, dyrektor Gimnazjum nr 53 i Gimnazjum 54 Mistrzostwa Sportowego. - Zawinił człowiek. Wychowawcy źle zinterpretowali zapis znajdujący się w rozporządzeniu. Myśleli, że kwalifikacje dotyczą wyłącznie szkół technicznych. Przepraszamy uczniów i rodziców za całe zamieszanie. Wszystkie świadectwa zostały już wymienione.

  Bydgoski ratusz uspakaja. - Faktycznie były przypadki świadectw z błędnymi symbolami - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Jak tylko dowiedzieliśmy się o błędach, zobowiązaliśmy dyrektorów szkół do niezwłocznej wymiany świadectw tak, by uczniowie mogli je złożyć do szkół ponadgimnazjalnych. Naszym nadrzędnym celem jest dobro uczniów i to, aby wszyscy mogli skutecznie złożyć dokumenty do szkół.

  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy