Inowrocław. Klasa mundurowa w "Chemiku"
Na terenie powiatu inowrocławskiego jest kilka szkół ponadgimnazjalnych z klasami mundurowymi. Zajęcia w uniformach odbywają się w prowadzonych przez starostwo zespołach szkół ponadgimnazjalnych w Kościelcu i Kruszwicy, a także w niepublicznej szkole "Tempus" w Inowrocławiu.
- W tej chwili mamy aż pięć licealnych klas mundurowych - dwie pierwsze, dwie drugie oraz jedną trzecią. Z naborem do nich nie było problemu. Młodzież łączy z nauką w tych klasach duże nadzieje na znalezienie dobrej pracy - usłyszeliśmy w szkole w Kościelcu.
Uczniów w mundurach jest naprawdę sporo. Można było się o tym przekonać na niedawnych obchodach 15-lecia wstąpienia Polski do NATO. Generał Dariusz Wroński, dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu zaproponowała nawet uczniom i ich wychowawcom, aby przy okazji następnej wojskowej uroczystości wzięli udział w defiladzie razem z żołnierzami.
Zobacz także: Kobiety w mundurach budzą respekt w regionie. I dobrze!
Przyszli strażacy
Oferta szkół z klasami mundurowymi w powiecie inowrocławskim poszerzy się od nowego roku szkolnego. Podstawy służby pożarniczej poznawać będą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu ("Chemik").
Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali wczoraj Grażyna Kadłubowska, dyrektor szkoły, starosta Tadeusz Majewski oraz st. bryg. Artur Przybylski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
- To historyczne wydarzenie. Pożarnicza klasa mundurowa jest pierwszą taką w powiecie inowrocławskim, a drugą w naszym województwie. Do pracy z młodzieżą oddelegowujemy bardzo dobrego wykładowcę. Co najważniejsze, zajęcia w klasie mundurowej kończyć będzie egzamin. Każdy uczeń otrzyma od komendanta powiatowego PSP specjalne zaświadczenie, które da dodatkowe punkty przy naborze do pracy w straży pożarnej oraz do szkół pożarniczych - informował komendant Przybylski.
Przy okazji zwrócił on uwagę, że udział w zajęciach klasy mundurowej nie tylko przygotuje młodego człowieka do służby w straży, ale pozwoli mu również na zastanowienie się, czy faktycznie chce wykonywać ten niełatwy zawód.
- Zdaniem szkoły jest wychodzenie naprzeciw jej klientom, czyli młodzieży i jej rodzicom. Stąd nowy kierunek, który powinien cieszyć się dużą popularnością. Szkoła jest przygotowano do tego, by organizować zajęcia klasy mundurowej pożarniczej - zapewniła dyrektor Kadłubowska.
- Jest w was tyle żaru, że klasa pożarnicza na pewno się sprawdzi - żartował starosta Majewski. Jednocześnie dodał: - Gratuluję pomysłu. Liczę, że chętnych do tej klasy nie zabraknie.
Na bazie liceum
Pożarnicza mundurówka utworzona zostanie na bazie 3-letniego liceum ogólnokształcącego. Do pierwszej klasy przyjętych ma być 30 uczniów. Obok typowych przedmiotów przewidzianych dla LO, młodzież opanować będzie musiała wiedzę i umiejętności z zakresu wiedzy pożarniczej, elementów prawa, ceremoniału służb mundurowych, taktyki i dowodzenia akcją ratowniczą i udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w szkole, a praktyczne na terenie straży pożarnej.
Czytaj e-wydanie »