https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klasy mundurowe cieszą się popularnością. Najnowsza powstaje w inowrocławskim "Chemiku" [zdjęcia]

(FI)
Umowa podpisana. Od lewej: starosta Tadeusz Majewski, Grażyna Kałubowska, dyrektor szkoły i komendant powiatowy PSP, st. bryg. Artur Przybylski
Umowa podpisana. Od lewej: starosta Tadeusz Majewski, Grażyna Kałubowska, dyrektor szkoły i komendant powiatowy PSP, st. bryg. Artur Przybylski Dominik Fijałkowski
Nastolatkowie chcą być żołnierzami, strażakami, policjantami... Jak spełnić zawodowe marzenia? Ucząc się w klasach mundurowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Inowrocław. Klasa mundurowa w "Chemiku"

Na terenie powiatu inowrocławskiego jest kilka szkół ponadgimnazjalnych z klasami mundurowymi. Zajęcia w uniformach odbywają się w prowadzonych przez starostwo zespołach szkół ponadgimnazjalnych w Kościelcu i Kruszwicy, a także w niepublicznej szkole "Tempus" w Inowrocławiu.

- W tej chwili mamy aż pięć licealnych klas mundurowych - dwie pierwsze, dwie drugie oraz jedną trzecią. Z naborem do nich nie było problemu. Młodzież łączy z nauką w tych klasach duże nadzieje na znalezienie dobrej pracy - usłyszeliśmy w szkole w Kościelcu.

Uczniów w mundurach jest naprawdę sporo. Można było się o tym przekonać na niedawnych obchodach 15-lecia wstąpienia Polski do NATO. Generał Dariusz Wroński, dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu zaproponowała nawet uczniom i ich wychowawcom, aby przy okazji następnej wojskowej uroczystości wzięli udział w defiladzie razem z żołnierzami.

Przyszli strażacy

Oferta szkół z klasami mundurowymi w powiecie inowrocławskim poszerzy się od nowego roku szkolnego. Podstawy służby pożarniczej poznawać będą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu ("Chemik").
Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali wczoraj Grażyna Kadłubowska, dyrektor szkoły, starosta Tadeusz Majewski oraz st. bryg. Artur Przybylski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

- To historyczne wydarzenie. Pożarnicza klasa mundurowa jest pierwszą taką w powiecie inowrocławskim, a drugą w naszym województwie. Do pracy z młodzieżą oddelegowujemy bardzo dobrego wykładowcę. Co najważniejsze, zajęcia w klasie mundurowej kończyć będzie egzamin. Każdy uczeń otrzyma od komendanta powiatowego PSP specjalne zaświadczenie, które da dodatkowe punkty przy naborze do pracy w straży pożarnej oraz do szkół pożarniczych - informował komendant Przybylski.

Przy okazji zwrócił on uwagę, że udział w zajęciach klasy mundurowej nie tylko przygotuje młodego człowieka do służby w straży, ale pozwoli mu również na zastanowienie się, czy faktycznie chce wykonywać ten niełatwy zawód.

- Zdaniem szkoły jest wychodzenie naprzeciw jej klientom, czyli młodzieży i jej rodzicom. Stąd nowy kierunek, który powinien cieszyć się dużą popularnością. Szkoła jest przygotowano do tego, by organizować zajęcia klasy mundurowej pożarniczej - zapewniła dyrektor Kadłubowska.

- Jest w was tyle żaru, że klasa pożarnicza na pewno się sprawdzi - żartował starosta Majewski. Jednocześnie dodał: - Gratuluję pomysłu. Liczę, że chętnych do tej klasy nie zabraknie.

Na bazie liceum

Pożarnicza mundurówka utworzona zostanie na bazie 3-letniego liceum ogólnokształcącego. Do pierwszej klasy przyjętych ma być 30 uczniów. Obok typowych przedmiotów przewidzianych dla LO, młodzież opanować będzie musiała wiedzę i umiejętności z zakresu wiedzy pożarniczej, elementów prawa, ceremoniału służb mundurowych, taktyki i dowodzenia akcją ratowniczą i udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia teoretyczne prowadzone będą w szkole, a praktyczne na terenie straży pożarnej.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina

A co ma dawać ? Widzieliście kiedykolwiek młodzież z mundurowych klas ? do munduru noszą różowe sznurowadła, czapeczki różnego koloru, chodzą jak chcą: jeden zapięty, drugi rozpięty, trzeci bez kurtki. Do tego plecaki jaki kto sobie kupi. Skoro profil mundurowy powinna być odpowiednia dyscyplina, nie daj Bóg żeby dostał się taki czy taka do służby mundurowej. Profil szkoły niczego go nie nauczy i nie przygotuje, jeśli w służbie tak samo będą szanować mundury, jak w szkole to życzę im powodzenia. Po takim profilu mundurowym będą mieli ciężej niż bez profilu. Zwróćcie uwagę na szacunek młodzieży z tych klas do barw narodowych i munduru. Ale to wina nauczycieli i dyrekcji szkoły, tworzyć klasę o takim profilu i pozwalać na taki samopas...

w
wiedzący

No niestety mundurówki to pic. Ukończenie takiej szkoły nic nie daje w staraniu się o pracę w resortach mundurowych. To tylko mydlenie oczu młodzieży i rodzicom

G
Gość

Czy jest kto normalny w tym peeselowskim starostwie, który myśli? Ręce opadają gdy czytać takie bzdurne zachwyty! Jak można pozwalać na to, żeby każda szkoła średnia w tym porytym powiecie tworzyła klasy mundurowe?! to ściema, oszustwo dzieciaków kończących gimnazja! Jest pod zarządem poowiatu PUP. Tam pewnie na bieżąco czynią analizy gdzie i wśród których absolwentów szkół średnich jest najwięcej bezrobotnych. Nie lepiej postawić na te szkoły, które już to robią dobrze, zamiast pajacować, improwizować? Niech wreszcie powiatowi "oświatowcy" zmądrzeją zastanowiąsię nad tym co robią! A wyborcy oleją to sprzedajne, bezmyślne psl, dziadostwo z awansu robotniczo chłopskiego, pokłosie PRL w XXI wieku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Bez układów zapomnijcie dzieciaki o pracy i awansie w mundurówce

G
Gość

brakuje jeszcze kolejówki

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska