Zaraz za nimi uplasowali się uczniowie II a z Publicznego Gimnazjum w Zbójnie, trzecie miejsce zajęła klasa I d z Gimnazjum w Warlubiu.
Małe znaczy doskonałe
Uczniowie ze zwycięskiej klasy nie tylko odbiorą czek na 5 tysięcy złotych, ale też każdy z nich otrzyma list referencyjny, który umożliwi odbycie praktyk zawodowych lub studenckich w oddziałach PKO Banku Polskiego województwa kujawsko-pomorskiego!
Co trzeba było zrobić, żeby wygrać? Pracować cały poprzedni semestr nad konkursowymi zadaniami, zdobyć 280 punktów i pokonać blisko 2.800 uczniów ze 112 klas gimnazjalnych regionu, które też potrafią wykazać, że są w swoich szkołach najlepsze. W piątej edycji konkursu bawili się z nami gimnazjaliści z 62 miast i miasteczek. Najbardziej pomysłowi okazali się ci z małych szkół i z niewielkich miejscowości. Choć Włocławek, Toruń, Bydgoszczy czy Grudziądz walczyły w TopGim zacięcie, to w tym roku musiały oddać pierwszeństwo szkole w Brudnowie (klasa II b liczy zaledwie 18 osób, całe brudnowskie gimnazjum, to 120 uczniów, w tegorocznym TopGim II b (285 punktów) ścigała się z II a z tej samej szkoły (II a też uzyskała świetny wynik - 234 pkt).
W tej edycji konkursu honor dużych miast i dużych szkół obronił jedynie Włocławek! Klasa III c włocławskiego Gimnazjum nr 6 ze swoją wychowawczynią Krystyną Nałysz była najbliżej wygranej (potwierdziła swoją klasę - w ubiegłym roku też startowała w "TopGim", zajęła II miejsce).
Nagrody i wyróżnienie
Komisja konkursowa, poza nagrodzeniem trzech najlepszych klas, zdecydowała się wyróżnić klasę III b z Gimnazjum w Jeżewie. Uczniowie, wraz ze swoją wychowawczynią, Beatą Smeją, choć nie uzyskali maksymalnej liczby punktów, to jednak pokazali, że potrafią wiele zdziałać - sprawdzili, jak ich miejscowość przygotowana jest do wejścia do Unii Europejskich, zabrali się za szycie "unijnych" krawatów (granatowe w żółte paski), przygotowali "unijne" puzzle dla dzieci, i "unijną" piosenkę (uczniowie ułożyli słowa, nauczycielka muzykę). Przed świętami Bożego Narodzenia postanowili: W naszej szkole nie będzie głodnych. Zabawili się w św. Mikołaja, ale zamiast rozdawać słodycze, najmłodszym uczniom z jeżewskiego Zespołu Szkół rozdawali kanapki. Inni, przed świętami dostali od nich własnoręcznie wykonane kartki, ozdoby choinkowe, stroiki. Chłopcy (w klasie mówią o nich: - Nasze złote rączki) wykonali z drewna i szkła Tryptyki Świąteczne. Tryptyki ozdobiły szkolne korytarze i kościół parafialny w Jeżewie.
Jeden TopGim, 56 świetnych klas
W tym roku, tak jak i w poprzednich, nie było łatwo znaleźć się w czołówce TopGim-owych klas. A na pewno nie mieli szans ci, którzy nie przyłożyli się do wszystkich konkursowych zadań. Uczniowie musieli poradzić sobie z zagadkami literackimi (choć nie wydawały się trudne, mało klas doszukało się kompletu prawidłowych odpowiedzi), zrobić szybką powtórkę z fizyki, chemii, biologii, matematyki (z tym raczej nie było problemów), zabawić się w detektywów umiejących poruszać się w historii i geografii. Trzeba przyznać, że klasowym detektywom gładko szło poszukiwanie driopiteków i drontów, za to kilka klas pomyliło brezylkę z brazylką (mogłoby się wydawać: drobiazg) albo fale Disko z dyskoteką (to już nawet nie może wydawać się drobiazgiem, bowiem dyskotekowy parkiet w niczym nie przypomina zatoki Morza Baffina).
Wiele klas narzekało na zadanie dziesiąte i wymyślone przez nas rebusy literowe, ale przecież uprzedzaliśmy: nie będzie łatwo. Za zadanie dziesiąte można było zdobyć aż 20 punktów. Niestety, ta sztuka udała się tylko 33 klasom. Inne nadrabiały inwencją przy zadaniu pierwszym (trzeba było przygotować projekt gazety, którą szkoła mogłaby wydać 1 maja tego roku - w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej) i przy zadaniu dziewiątym (klasa miała się wykazać w świątecznej akcji). I udało się: aż 56 zespołów uzyskało w konkursie doskonały wynik - ponad 150 punktów. Gratulujemy!
**
50 KLAS, KTÓRE NALEPIEJ PORADZIŁY SOBIE W KONKURSIE**