Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor ujęła od podwórka. Przedstawiamy laureatkę konkursu Regiopedii

Marek Weckwerth
Bożena Ciesielska zachwala Skępe
Bożena Ciesielska zachwala Skępe Fot. Marek Weckwerth
Rozmowa z Bożeną Ciesielską, nauczycielką w Szkole Podstawowej w Skępem, laureatką konkursu Regiopedii.

- Co skłoniło panią do udziału w konkursie kujawsko-pomorskiej Regiopedii?

- Mieszkam w Skępem w pobliżu klasztoru, pośród jezior. Malowniczość tego miasteczka, jego historia i teraźniejszość w naturalny sposób skłoniły mnie do opisywania jego walorów. Tym bardziej, że uczę języka polskiego i przygotowuję dla swoich podopiecznych wiele informacji o naszej miejscowości, o okolicach i całej ziemi dobrzyńskiej. Od kilku lat gmina Skępe ma swoją stronę internetową www.skepe.pl, na której zamieszczone są ciekawe informacje - także historyczne i turystyczne. Stąd wyrosło moje zainteresowanie. Postanowiłam więc wzbogacić hasła w tworzącej się Regiopedii.

Zobacz co trzeszczy w Regiopedii

- Jakie tematy interesują panią szczególnie?

- Moja przygoda z Regiopedią zaczęła się zwyczajnie - od wpisywania haseł. Ale wkrótce postanowiłam kupić aparat cyfrowy. To moje pierwsze kroki w fotografii, niełatwe, ale pomogli mi uczniowie. Na zamieszczenie na stronach czekają jeszcze fotografie klasztoru w Skępem. Moim zdaniem ciekawe, bo ukazujące klasztor nie od frontu, a "od podwórka". Zrobię jeszcze zdjęcia wnętrz. Klasztor jest perłą naszej miejscowości. Przy nim znajduje się XIX-wieczny dom o konstrukcji szachulcowej, który właściciele pieczołowicie odrestaurowali. O tym budynku pisałam w gminnym kwartalniku "Nasze Skępe". W gazecie promujemy walory turystyczne gminy i jej historię.

- Wiem, że redaguje pani również szkolną gazetkę.

ZAJRZYJ TU!

kujawsko-pomorski.regiopedia.pl

- Od siedmiu lat redaguję szkolny miesięcznik "Bez nazwy", do którego piszą i zamieszczają rysunki uczniowie. Brakuje nam osób piszących o sporcie. Zespół redakcyjny wciąż się zmienia.

- Pisze pani również o ludziach...

- Tak, pisałam o twórcach regionalnych. W sąsiedniej miejscowości już od 20 lat działa Lipnowska Grupa Literacka, która zrzesza także poetów i piszących ze Skępego.

- Sporo informacji wyszukała pani na temat patrona szkoły w Skępem - Gustawa Zielińskiego.

- To człowiek zasłużony dla naszej społeczności. Był synem pułkownika wojsk kościuszkowskich. Wziął udział w powstaniu listopadowym, a potem - za pomoc partyzantom z tajnego komitetu "Zemsta Ludu" - został zesłany na 8 lat na Syberię. Zieliński jest autorem "Kirgiza" - napisanego w roku 1842 poematu romantycznego - i kilku innych dzieł literackich. Książki, pamiątki i archiwa rodzinne były gromadzone w dworku - tak zwanym Belwederze Skępskim. Zieliński stworzył bibliotekę liczącą prawie 20 tysięcy woluminów, która stała się zalążkiem Biblioteki Towarzystwa Naukowego w Płocku.

- Informacje o Skępem zamieszczono w Literackim Atlasie Polski. To spore wyróżnienie.

Piszcie hasła!

Masz wiedzę o swoim mieście, regionie lub ciekawych ludziach stąd, wpisuj kolejne hasła na stronie: www.regiopedia.pl. Napiszemy i o Was!

- Nauczyciele chcieli, by znalazło się w nim znacznie więcej informacji, ale to niemożliwe w tak syntetycznej formie. Jest jednak wzmianka o Władysławie z Gielniowa, który był u nas gwardianem (przełożonym klasztoru - dop. autora) i o Ewie Szelburg - Zarembinie, która mieszkała przez kilka miesięcy w skępskim seminarium nauczycielskim i tu napisała zbiór opowiadań pod tytułem "Najmilsi". Jej mąż był dyrektorem seminarium. Są też wzmianki o Gustawie Zielińskim i o Henryku Czarneckim - literacie, autorze słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych i scenariuszy filmowych, z których najsłynniejszym jest "Daleko od szosy". Napisał też powieść "Powroty", którą poświęcił naszej miejscowości. Hasła do atlasu przygotowywał na postawie naszych materiałów Instytut Książki w Krakowie.

- Jak się do tak wspaniałej spuścizny kulturalnej ma współczesna twórczość ludowa?

- Całkiem dobrze. Od 1997 roku, kiedy naszej miejscowości ponownie przyznano prawa miejskie, odbywają się Dni Skępego. Twórcy wystawiają swoje rzeźby i obrazy, organizowane są pikniki. Przy okazji odbywa się finał cieszącego się coraz większym uznaniem ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. Gustawa Zielińskiego.

- Jakie jest miejsce Skępego na mapie ziemi dobrzyńskiej?

- Jest to ważne miejsce, duchowa stolica ziemi dobrzyńskiej. To za sprawą sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Figurka Matki Bożej, "Nastolatki ze Skępego i Jej Syna" - jak pisał ksiądz Jan Twardowski w "Litanii polskiej" - uznawana jest za najstarszą w tej części województwa. Już ponad 500 lat znajduje się w naszej miejscowości.

- Skąd w klasztorze tak cenny zabytek sztuki sakralnej?

- Legenda mówi, że cudownie uzdrowiona kasztelanka ze Skępego przywiozła z Poznania rzeźbę Madonny z drewna lipowego. Na cokole jest data 1496. Uważa się, że dzieło pochodzi z kręgu uczniów Wita Stwosza.

- To chyba niejedyna ciekawostka klasztoru...

- Niedawno w klasztorze odnowiono freski zakonnika - Walentego Żebrowskiego. Twórca wyprzedził swoją epokę o dobre 100 lat. Reprezentuje malarstwo iluzjonistyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska