To kolejna funkcja, wymuszona współczesnymi, energooszczędnymi technologiami budowlanymi oraz szczelną stolarką okienną i drzwiową. Generalna zasada mówi, iż w ciągu godziny komin powinien zapewnić wymianę powietrza w ilości równej kubaturze pomieszczeń. W nocy tę ilość można ograniczyć do 20 m sześc. na godzinę dla jednej osoby.
O tym, jak wielkie znaczenie ma skład powietrza, którym oddychamy nikogo już nie trzeba przekonywać. Dlatego wymogi, jakie stawia się w tym zakresie, regulowane są przez odpowiednie normy. Te zaś mówią, że:
- wentylacja w kuchni, posiadającej okno zewnętrzne i wyposażonej w kuchenkę gazową, musi zapewnić wymianę 70 m sześc. powietrza w ciągu godziny.
- w łazience, norma wymaga usunięcia 50 m sześc. powietrza na godzinę.
- w pokojach mieszkalnych - 30 m sześc./godz.
- pomieszczenia gospodarcze bez okien, np. garderoba, wymagają usunięcia 15 m sześć. powietrza w ciągu godziny.
W najnowocześniejszych instalacjach grzewczych, wykorzystujących tzw. piece nadciśnieniowe, w których temperatura spalin na wylocie z komina nie przekracza nawet 100 st. C., kominy trójwarstwowe muszą być dodatkowo jeszcze przewietrzane specjalną siecią kanałów.
Nowe przepisy, nowe obowiązki
Niestety, podczas budowy domu nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tej rosnącej stale roli komina i z "obowiązków", którym musi sprostać.
Na przykład przy opalaniu pieca gazem lub olejem dochodzi (w połączeniu z parą wodną) do wydzielania substancji żrących tlenków azotu i siarki, niszczących wnętrze tradycyjnych przewodów spalinowych. Dlatego do takich systemów grzewczych zastosowanie znajdują kominy tzw. dwu i trzywarstwowe wykonane z ceramiki szamotowej, szkliwionej kamionki lub stali szlachetnej.
Na dachach spotykamy najczęściej co najmniej dwa kominy. Ich usytuowanie w stosunku do połaci dachowych oraz odległość od kalenicy, a także wysokość również regulowana jest przepisami.
Nie tylko czerwień
Kominy narażone są też na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dlatego wkłady i systemy kominowe wymagają solidnej obudowy. Ich rodzaj, jakość użytych materiałów oraz sposób wykonania wpływa nie tylko na trwałość komina, ale również na jego estetykę.
Coraz cześciej polecaną i używaną do tego celu jest cegła klinkierowa. Klinkier jest odporny na mróz, wilgoć, tzw. korozję biologiczną i chemiczną. Doskonale komponuje się też z architekturą budynku. Nie jesteśmy już skazani tylko na tradycyjną czerwień cegieł klinkierowych. Popularne są pastelowe kolory tzw. barw ziemi od jasno piaskowych przez złotożółte aż do odcieni miodowych. Kolory te w naturalny sposób umożliwiają nawiązanie do najmodniejszych obecnie kolorów elewacji domów.
**
