Spis treści
W tych miejscach jest najwięcej kleszczy
Kleszcze (Ixodida) to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są pasożytami zewnętrznymi kręgowców, żywią się krwią osobnika, na którym pasożytują - ludzką i zwierzęcą. Długość ciała kleszczy wynosi od ułamków milimetra do 30 mm, choć większość nie przekracza 15 mm. Osobniki głodne są spłaszczone grzbieto-brzusznie, zaś najedzone stają się bardziej wypukłe.
Kleszcze atakują nie tylko w lasach, ale także w ogródkach, parkach, a nawet na miejskich trawnikach czy przystankach. Po spacerze warto dokładnie obejrzeć całe ciało.
Najłatwiej złapać kleszcza w lasach liściastych lub lasach mieszanych z przewagą gatunków liściastych, a zwłaszcza w wysokiej trawie, na obrzeżach lasów, wzdłuż leśnych ścieżek, w miejscach, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty i odwrotnie.
Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele. Lubią wilgoć i ciepło. Kleszcze najchętniej polują w godzinach przedpołudniowych od 8:00 do 12:00 oraz po południu od ok. 15:00 aż do wieczora.
Te kolory przyciągają kleszcze i komary
W Polsce kleszcze można spotkać nawet przez cały rok. Kleszcze atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów.
Kleszcze są ślepe i głuche, swoje ofiary "namierzają" za pomocą tzw. narządu Hallera umieszczonego na odnóżach. Narząd Hallera jest przede wszystkim swoistym narządem węchu, ale wykrywa też bodźce mechaniczne, a przypuszczalnie reaguje także na zmiany wilgotności i temperatury. Właśnie z pomocą tego organu kleszcz wykrywa różne sygnały, które go przyciągają.
Kleszcze teoretycznie są ślepe, ale zdaniem naukowców z New Jersey przyciągają je niektóre kolory ubrań. Okazuje się, że kleszcze - ale także komary i muchy - wabią niektóre zapachy, kolory a nawet urządzenia. Sprawdź teraz w naszej galerii, jakie kolory przyciągają kleszcze i komary:
Kleszcze - takie choroby mogą przenosić
Ugryzienie kleszcza nie boli, gdyż kleszcz podczas przebijania skóry wprowadza substancję znieczulającą i opóźniającą stan zapalny. Dzięki temu pajęczak może niezauważony żerować nawet przez kilka dni. Kleszcze najbardziej lubią miejsca, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Najczęściej atakują w różnego rodzaju zakamarkach - pod pachami, za kolanami, za uchem, w okolicy pępka, na granicy włosów, w okolicy szyi. Te miejsca trzeba szczególnie chronić podczas spacerów.
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Po ugryzieniu przez kleszcza może wystąpić:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- rzadziej gorączka Q,
- tularemia,
- bartoneloza,
- babeszjoza,
- erlichioza (anaplazmoza).