W tym roku na scenie Domu Kultury w Lubiewie zaprezentowały się aż dwa zespoły z tej gminy: "Klonowiaki" z Klonowa i "Frantówki" z Bysławia. Oba wyjechały z przeglądu z nagrodami.
Jak to na przednówku
Po raz drugi z rzędu zwycięzcą został zespół folklorystyczny "Klonowiaki", który na scenie plenerowej pokazał "Przednówek". Widzów zachwycała nie tylko gra aktorów, ale i staranna scenografia. - Strzechę specjalnie na tę imprezę zrobił Franciszek Górski, który wraz z cała rodziną bardzo nam pomógł. Jest taka, jaka powinna być na stodole - _mówi Mirosław Winowiecki, aktor i sołtys Klonowa.- Nasze panie mają już pomysły na następne przedstawienie i na pewno nie spoczniemy na laurach.
**_Potarczyny i kiszenie
Drugie miejsce jury pod przewodnictwem prof. Marii Pająkowskiej z Akademii Bydgoskiej przyznało "Dębowiakom" z Sompolna, powiat konieński za "Potarczyny w karczmie", a trzecie "Lubominiankom" z Boniewa za "Kiszenie kapusty". Czwarte miejsce ex aequo zajęli: "Frantówki" z Bysławia za fragment wesela borowiackiego pt. "Maśki przyszli" i "Dzieci Kujaw" z Brześcia Kujawskiego za "Oczepiny".
Jubileuszowe Lubiewo
**Impreza odbywała się w Lubiewie po raz piąty, więc na scenie plenerowej zorganizowano jubileusz. Były przyśpiewki o Lubiewie i lubiewiakach, tort, którym częstowano widownię. Wójt Michał Skałecki śpiewał kaszubskie abecadło. _- Bardzo chcielibyśmy, aby przegląd organizowany wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury i wójtem Lubiewa odbył się u nas po razkolejny - usłyszeliśmy w lubiewskim Domu Kultury.
_
Klonowiaki górą
Tekst i fot. Barbara Zybajło

W sobotę w Lubiewie zespół z Klonowa wystąpił w składzie: Małgorzata, Mirosław, Paweł i Julita Winowieccy, Maria Konieczna, Henryka Kamińska, Elżbieta Gumińska, Henryka Łyczywek, Urszula Sobocińska, Maria Pilarska, Renata i Kazimierz Pieczkowie oraz Józef Kociubowski. - W próbach uczestniczyła także Katarzyna Pieczka - powiedział Pomorskiej Mirosław Winowiecki.
W sobotę w Lubiewie od rana słychać było regionalną mowę i przyśpiewki. XV Wojewódzki Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędu Ludowego zaczął się tradycyjnie rozśpiewanym korowodem.