Chodzi o remont skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 534 Grudziądz-Rypin z DW nr 569 Golub-Dobrzyń-Dobrzejewice i ul. Zamkową.
Nierozstrzygnięty przetarg
W czerwcu spotkanie m.in. na ten temat zostało zorganizowane w magistracie. O kłopotliwym skrzyżowaniu rozmawiali: dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Mirosław Graczyk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz włodarze miasta, powiatu i gminy Golub-Dobrzyń.
Poprzedni przetarg, który miał wyłonić wykonawcę nie został rozstrzygnięty. Za przygotowanie i opracowanie dokumentacji zapłacił urząd miasta. Kosztowało to blisko 100 tys. zł.
– Nie musimy się obawiać, ponieważ środki na wykonanie inwestycji zabezpieczone zostały przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W przyszłym tygodniu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi ponownie przetarg na przebudowę skrzyżowania – informował w czerwcu magistrat.
Faktycznie, na początku lipca ZDW ogłosił drugi przetarg. Na dniach powinien zostać wybrany wykonawca.
– W związku z zabezpieczeniem dodatkowych środków na to zadanie przez samorząd województwa i gminę przygotowujemy się do wyboru najkorzystniejszej oferty – tłumaczy Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Znikną gigantyczne korki?
Przygotowany na zlecenie gminy projekt zakłada szereg zmian. Najważniejsza to montaż nowoczesnej sygnalizacji świetlnej.
– Będzie ona dostosowywała cykl świateł do natężenia ruchu – wyjaśnia Sitarek. – Nad jezdniami staną bramownice z sygnalizatorami i znakami.
Równie ważne będzie poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoli to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty).
– W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie będą blokowały najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno) – przekonuje rzecznik ZDW. – Przebudujemy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożymy nowe nawierzchnie. Będą one odpowiednio wyprofilowane co poprawi odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawimy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania zagospodarujemy zielenią.
W prace włączy się także samorząd Golubia-Dobrzynia. W tym roku miasto zabezpieczyło na ten cel 530 tys. zł. Jeśli remont dojdzie do skutku, będzie to już kolejna kluczowa inwestycja drogowa na terenie powiatu. Wcześniej modernizacji doczekała się zaniedbana trasa kowalewska.
