Plon pracy kilkunastu artystów z całej Polski, należących do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, to kilkadziesiąt aktów, przedstawionych w przeróżny sposób. Artyści m. in. zwracali uwagę na bryłę modelki, przedstawiali kobiety w nastroju poetyckim, zwracali uwagę na subtelności ruchu.
- Starałam się, aby obraz ukazał pewien nastrój, który otaczał modelkę podczas malowania - wyznała Marta Rak - Podgórska, artystka z Łodzi. - Chcieliśmy pokazać, że kobieta to nie tylko miła powierzchowność, ale również bogactwo wnętrza.
Prace malowane były w różnych technikach - pastele suche, tłuste, malarstwo olejne, gwasz i techniki mieszane. Były również prace przedstawiające studium aktu w rysunku.
- W tym roku było wiele nowości - potwierdza Ryszard Lewandowski z Nieszawy, komisarz organizacyjny spotkania. - Przyjechali nowi koledzy, pojawiło się wiele ciekawych prac na wysokim poziomie artystycznym, nowe modelki.
Część prac pozostanie w Nieszawie i trafi do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu. Zostaną pokazane w galeriach, na początek prawdopodobnie w Warszawie. Komisarzem artystycznym spotkania był Zygmunt Trześniowski z Ciechocinka.
Kobieta wystudiowana
Mariusz Strzelecki

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem.
W nieszawskim gimnazjum pokazano prace namalowane podczas dwutygodniowego III Ogólnopolskiego Spotkania Pastelistów pod nazwą "Kobieta w pastelu".