https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety lepiej orientują się w domowych finansach

(M)
Kobiety są skuteczniejsze w poszukiwaniu własnych czterech kątów i szybciej trafiają „na swoje”
Kobiety są skuteczniejsze w poszukiwaniu własnych czterech kątów i szybciej trafiają „na swoje” Fot. SXC
Kobiety częściej niż mężczyźni podejmują się znalezienia nieruchomości i są bardziej przekonane co do lokalizacji.

Jak wynika z analizy Home Broker, panie deklarują minimalnie mniejszy budżet na zakup mieszkania i są przeciętnie zainteresowane lokalem o 1 m kwadratowy mniejszym niż panowie.
Ponadto kobiety często podejmują decyzję w sprawie kredytu, lubią porównać kilka ofert, a na domowe finanse patrzą w dłuższe perspektywie.

Dwie postawy

Home Broker sprawdził, czym różni się postawa kobiet i mężczyzn przy zakupie mieszkania oraz zaciąganiu kredytu.

Pierwszy wniosek jest taki, że kobiety częściej niż mężczyźni podejmują się zadania znalezienia nieruchomości. Wśród klientów, którzy w ostatnich 12 miesiącach odwiedzili placówki Home Broker w całej Polsce, 57 proc. stanowiły panie. Tylko w niewielkim można to tłumaczyć większą liczbą kobiet w polskim społeczeństwie.

Z prowadzonego cyklicznie badania preferencji klientów wynika ponadto, że panie częściej niż panowie mają sprecyzowaną lokalizację nieruchomości.

Przeciętnie 51 metrów

Z deklaracji pań wynika natomiast, że posiadają minimalnie mniejszy budżet na zakup nieruchomości.
Średnia z ostatnich 12 miesięcy to 362,3 tys. zł wobec 364,2 tys. zł w przypadku panów. Kobiety konsekwentnie ograniczają swoje preferencje dotyczące powierzchni. Przeciętnie chcą kupić mieszkanie o powierzchni 51 m kwadratowy. Mężczyźni najczęściej szukają lokalu 52-metrowego i większych.
- Kobiety zwykle szybciej niż mężczyźni chcą mieć własne mieszkanie. Panowie mogą dłużeć mieszkać w wynajętym - mówi Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi.

Obalają stereotypy

Home Broker sprawdził też, jak wypadają kobiety przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych, a dokładniej, jak są postrzegane przez doradców finansowych. Niektóre wnioski są dość zaskakujące.
Mężczyźni - doradcy finansowi, w większości obalają stereotyp kobiety niezdecydowanej, zagubionej w świecie finansów, mającej problem z ogarnięciem wszystkich domowych wydatków. Nie potwierdzają tego stereotypu. Kobiety - doradcy, odwrotnie - zwracają uwagę na zmienność poglądów i nastrojów pań, czy na problemy z edukacją ekonomiczną.

Pan lubi być mądry

- Kobiety z reguły lepiej orientują się w domowych finansach, a mężczyźni mają większą wiedzę makroekonomiczną - ocenia Dominik Jaworski, doradca finansowy Home Broker z Katowic.
Łukasz Panek, również doradca z Katowic podkreśla pozytywną cechę swoich klientek, które - jeśli nie są ekspertami w jakiejś dziedzinie - nie próbują "na siłę się wymądrzać". Inaczej bywa z panami: - Lubią coś dopowiedzieć, wykazać się, nawet, gdy brakuje im wiedzy - stwierdza.

Kredyt mieszkaniowy = wielkie przeżycie

Kobiety bardziej emocjonalnie podchodzą do zakupu domu i zaciągnięcia kredytu. Częściej zdarza im się sporządzanie notatek ze spotkań z doradcą. Poza tym, to zwykle one zajmują się kompletowaniem niezbędnej dokumentacji.
- Na spotkaniu mówi mąż, a w domu decyzję podejmuje kobieta - podsumowuje krótko Grzegorz Nieszczerzewski, doradca Home Broker z Warszawy.

Aleksandra Łukasiewicz zwraca jednak uwagę, że w przypadku mężczyzn stwierdzenie "muszę to jeszcze skonsultować z żoną" nie zawsze oznacza, że żona jest faktycznie osobą decyzyjną w rodzinie. - Czasem jest to rodzaj wykrętu, aby nie kupić danego produktu, albo dać sobie więcej czasu na decyzję.

W pułapce zadłużenia

Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiece decyzje o pożyczkach są przemyślane. Dotyczy to w szczególności zadłużania się na mniejsze kwoty, np. na zakupy czy podróże.

Według Łukasza Dulskiego, doradcy z Wrocławia, panie łatwiej przyzwyczajają się do życia na kredyt i popadają w spiralę zadłużenia. Kobiety najczęściej zaciągają kredyty konsolidacyjne, aby obniżyć wysokość miesięcznych rat z tytułu różnych pożyczek. Problem dotyczy zwykle samotnych kobiet w wieku ok. 40 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tr
Oj tak. Do kredytu to pierwsze.
A potem już tylko kredyt konsolidacyjny
M
Marek Kuć
Jakiś dziwny ten artykuł. Jak można oceniać, że ludzie szukają mieszkań dokładnie 51metrowych. Ja z doświadczenia wiem, że ludzie njaczęściej szukają mieszkań około 45-50 metrów, ale nikt nie podaje tego z taką dokładnością. Swoją drogą żyjemy w czasach, gdy prawie każde mieszkanie jest brane na kredyt i badzo często to on decyduje o naszych możliwościach. Polecam kupno książki Jak kupić mieszkanie, które uratuje Tobie życie. Autor ma sporo racji pisząc o tym, na jakie mieszkanie powinniśmy się decydować i gdzie można zaoszczędzić.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska