Eksperci kampanii "Kobieta w świecie finansów, organizowanej przez Bank BPH, na stronie www.finansekobiet.org.pl zachęcają Polki do zrobienia tego pierwszego kroku, czyli napisania biznesplanu.
Co trzeba udowodnić?
Z danych statystycznych wynika, że ponad połowa nowo powstałych firm nie jest w stanie przetrwać kilku pierwszych lat. - Wynika to w dużym stopniu z przeceniania możliwości i predyspozycji, z błędnej oceny sytuacji rynkowej, niedoszacowania nakładów inwestycyjnych, braku środków kapitałowych oraz złego doboru partnerów biznesowych - uważa dr Ewa Lisowska, ekspertka kampanii.
Dlatego tak ważny jest biznesplan, bo to opracowanie najlepszych sposobów realizacji przedsięwzięcia, które pozwolą ograniczyć potencjalne straty.
Należy w nim opisać swój biznes krok po kroku, według etapów wcielania w życie. Trzeba udowodnić, że produkty bądź usługi znajdą nabywców oraz określić do kogo kieruje się swoją ofertę. Warto pokazać, że osoba zakładająca firmę ma umiejętności, które pozwolą jej prowadzić ten biznes z powodzeniem.
Z czego składa się biznesplan?
* Streszczenie - krótkie wprowadzenie, dotyczy celów, planów, spodziewanych korzyści i ryzyka;
* Charakterystyka firmy;
* Analiza rynku, konkurencji - m.in. cechy potencjalnego klienta, szacunki sprzedaży, strategia działania konkurentów, analiza dostawców;
* Wyniki i plan finansowy nowego przedsięwzięcia - prognozy, analizy i oceny przyszłej sytuacji finansowej, opłacalności, poziomu ryzyka;
* Struktura organizacyjna - zarząd, kadra kierownicza, specjaliści itd.;
* Strategia dla przedsięwzięcia - w tym: cel strategiczny i cele operacyjne;
* Plan marketingowy - produktu, ceny, dystrybucji i promocji;
* Plan pracy i system monitorowania tego, co dzieje się w tym biznesie.
Biznesplan jest istotny nie tylko dla osób zakładających firmę, ale także dla instytucji dysponujących kapitałem. Jest wizytówką pomysłu, zachęcającą lub zniechęcającą do wyłożenia pieniędzy na jego realizację.
Biznesplanu wymagają: banki udzielające kredytu, urzędy pracy przyznające dotacje na własną działalność gospodarczą, instytucje dysponujące funduszami unijnymi, potencjalni inwestorzy, którzy mogą przyznać pieniądze na innowacje i rozwój firmy. Nie istnieje jeden idealny wzorzec biznesplanu, ale obowiązują pewne zasady. Na stronie kampanii zamieszczono bezpłatne szkolenie internetowe na temat tego, jak przygotować biznesplan. Na stronie akcji znajduje się też wiele porad na temat, zakładania i źródeł finansowania działalności gospodarczej, a także podstawowych produktów bankowych. Są również przydatne testy, które umożliwiają określenie stopnia własnej przedsiębiorczości oraz poziomu wiedzy o finansach.
Spróbuj sił w konkursie z nagrodami!
W związku z trwającą kampanią przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać biznesowe gadżety: torby do laptopów i portfele. Jednak najpierw należy uzasadnić w paru słowach, dlaczego taki upominek ma trafić właśnie do Ciebie (nie więcej niż 160 znaków). Trzeba wysłać SMS-a o treści: gp.bph uzasadnienie oraz imię i nazwisko pod numer 71051 (koszt 1,22 z VAT). Konkurs potrwa do środy do godziny 23.59.
