Co roku w pierwszej połowie lipca Rychława staje się na jeden dzień stolicą kulturalną południowego Kociewia. A to za sprawą "Festynu Kociewskiego".
Tym razem na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Rychławy oraz okolicznych miejscowości. Wśród gości był też między innymi Stanisław Butyński, burmistrz Nowego oraz ksiądz Andrzej Taliński, proboszcz parafii w Kamionce.
Tańczyli i śpiewali
Na początku, przed Wiejskim Domem Kultury, zaprezentowały się "Rychławiaki". Publiczność obejrzała kilka tańców oraz wysłuchała przyśpiewek w dialekcie kociewskim.
Później na scenie pojawiły się maluchy z tutejszego przedszkola. Pod okiem Wioletty Grzemskiej, zaśpiewały i zatańczyły.
Kolejnym punktem programu był występ chóru Klubu Seniora "Nowianie". Następnie na scenie rozgościła się Wanda Okońska, znana gawędziarka kociewska z Grudziądza.
Wystąpił nowy zespół
Przed rychławskim domem kultury wystąpił, powstały w marcu, zespół wokalny "Megam". Warto dodać, że grupa ta wystąpiła na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej "Krynica Zdrój 2006". Równocześnie w tej miejscowości odbywał się Przegląd Zespołów Ludowych, gdzie zaprezentowały się "Rychławiaki", między innymi z tańcem z kijami. Z obu imprez zespoły wróciły z czwartymi nagrodami.
Wesoły program artystyczny zaprezentowała też młodzież pod przewodnictwem księdza Andrzeja Talińskiego.
Rychława z bryczki
Na festynie nie tylko śpiewano i tańczono. Chętni mogli poznać tajniki malowania na szkle. Zdradzała je Wioletta Grzemska. Na szklanych obrazkach, głównie młodzi, malowali motywy roślinne charakterystyczne dla południowego Kociewia.
Piękno okolic można było podziwiać podczas konnej przejażdżki bryczką. Było to możliwe dzięki panu Stanisławowi Gołębiewskiemu.
Festyn zakończył się dyskoteką pod gołym niebem dla młodzieży.
Zdjęcia z festynu można zobaczyć w galerii na stronie www.pomorska.pl