
W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca jest obowiązany do udzielenia pracownikowi wolnego na czas trwania badań.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które w danym okresie rozliczeniowym wypadło w innym dniu niż niedziela. Pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto, które przypada w sobotę (lub innym dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy).

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem
Z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat, pracownikowi przysługuje prawo dodatkowych dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 14 lat może wnioskować o zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni (w ciągu roku kalendarzowego) z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dziecko nie musi być chore, aby rodzic czy opiekun mógł otrzymać dwa dni zwolnienia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy
Pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy pod warunkiem, że wypowiedzenia umowy dokonał pracodawca oraz że zatrudniony posiada co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie:
- umowy na czas nieokreślony;
- umowy na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia;
- umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące.
Dla 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy wynosi 2 dni, zaś dla 3-miesięcznego wypowiedzenia wynosi 3 dni.