Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje napędzane wodorem na kujawsko-pomorskich trasach? Tutaj to będzie możliwe

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pierwsze testy nowej lokomotywy wodorowej, którą Orlen kupił od bydgoskiej Pesy, odbyły się 17 września na trasie Gdynia Główna - Hel.
Pierwsze testy nowej lokomotywy wodorowej, którą Orlen kupił od bydgoskiej Pesy, odbyły się 17 września na trasie Gdynia Główna - Hel. Agnieszka Domka-Rybka
40 procent linii kolejowych w Polsce nie jest jeszcze zelektryfikowanych, m.in. w naszym regionie. - Tutaj alternatywą dla pociągów spalinowych może być kolej napędzana wodorem. Kujawsko-Pomorskie ma na to szansę - przekonuje w rozmowie z "Pomorską" Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych w PKN Orlen.

Spis treści

Orlen kupił lokomotywę wodorową od bydgoskiej Pesy. To pierwsza taka lokomotywa w Polsce. Uczestniczyliśmy (w niedzielę, 17 września) w pierwszym rejsie wodorówki i mamy ciekawe informacje dla mieszkańców Kujaw i Pomorza.

Testy lokomotywy wodorowej z naszym udziałem

Przejazd pociągiem z Gdyni na Hel zawsze jest atrakcyjny, ale wyprawa w ostatni weekend była wyjątkowa. Dwa wagony Polregio ciągnęła bowiem nowa lokomotywa wodorowa. Zaś pasażerami byli na razie tylko dziennikarze, więc podróż, a właściwie test wodorówki, odbył się w spokoju i bez tłumów, co jest na tej popularnej trasie rzadkością.

Na miejsce dojechaliśmy w niespełna 1,5 godziny. Zeroemisyjna lokomotywa nabrała prędkości do 90 kilometrów na godzinę, przejazd wydawał się płynny i spokojny.

Krzysztof Zdziarski, prezes bydgoskiej Pesy, komentował, że bateria trzyma długo, a zużycie wodoru jest mniejsze niż zakładano. - Debiut z pasażerami można uznać za udany. Oczywiście, teraz przyjdzie czas czas na testy z klientem. Ewentualne poprawki i usprawnienia będziemy mogli wprowadzać przy kolejnych egzemplarzach, bo jestem przekonany, że takie będą w sprzedaży.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że zainteresowane zakupem nowej lokomotywy są dwie duże firmy, które mają swoje zakłady na Kujawach i Pomorzu.

Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych w PKN Orlen powiedział, że wodór znajdzie zastosowanie w transporcie ciężkim, kolejowym i w komunikacji miejskiej, zresztą to już się dzieje.

Dwie firmy z Kujaw i Pomorza zainteresowane zakupem lokomotywy wodorowej Pesy

- Dziś w Polsce mamy 40 procent linii, gdzie jeżdżą spalinowe pociągi i trudno jest je zelektryfikować ze względu na ograniczenia techniczne i budżetowe. Na takich trasach alternatywą jest wodór jako paliwo do zasilania pojazdów zeroemisyjnych - mówił Grzegorz Jóźwiak.

Trasy spalinowe w naszym regionie, gdzie alternatywą może być wodór

Przypomnijmy, że na Kujawach i Pomorzu dotyczy to linii:

  • Bydgoszcz-Tuchola-Chojnice,
  • Bydgoszcz-Laskowice-Grudziądz,
  • Wierzchucin-Szlachta,
  • Toruń - Jabłonowo Pomorskie - Brodnica,
  • Brodnica-Grudziądz,
  • Toruń-Grudziądz,
  • Toruń-Sierpc.

- Naszym celem jest budowa stacji tankowania w Europie Centralnej, w tym 57 w Polsce i tutaj właśnie jest miejsce na Kujawy i Pomorze - powiedział w rozmowie z "Pomorską" dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych w PKN Orlen. - Teraz podpisujemy listy intencyjne i pytamy miasta o popyt na wodór. Jako Grupa Orlen, chcemy im dostarczać wodór i usługę tankowania, ale do tego potrzebna jest infrastruktura i musi być zapotrzebowanie. Na razie mówimy o komunikacji miejskiej, ale za chwilę, mam nadzieję, będzie to również kolej. W tym celu kupiliśmy lokomotywę i równolegle chcemy budować rynek kolei wodorowych.

Jóźwiak dodaje, że Orlen ma jedno miejsce do tankowania wodoru i jest wykorzystywane do autobusów miejskich w Krakowie: - W tym roku otworzymy jeszcze dwie takie stacje w Poznaniu i Katowicach.

Kolejne stacje wodorowe Orlen są planowane w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Gdyni, Pile, Warszawie i Włocławku, zostaną oddane do użytku do połowy 2025 r.

Wdrażanie technologii wodorowej. Duża rola Włocławka

O rolę Włocławka, który ma zabezpieczać naszą część Polski we wdrażaniu technologii wodorowej, zapytaliśmy Michała Żaka, kierownika projektu Transformacji Wodorowej i Paliw Odnawialnych w PKN Orlen.

- Włocławek to miejsce produkcji i składowania wodoru, zabezpiecza spory rejon w naszym kraju z punktu widzenia kosztowego i transportu. W tym przypadku nie ma sensu transport na duże odległości. Lepiej budować lokalne źródła produkcyjne i to kujawsko-pomorskie miasto jest tego przykładem - stwierdził Michał Żak.

Mówimy dokładnie o Centrum Dystrybucji Wodoru (HUB) zlokalizowanym przy zakładzie produkcyjnym Anwil z Grupy Orlen. Strategia wodorowa Grupy Orlen, na której realizację koncern przeznaczy 7,4 mld zł, przewiduje osiągnięcie do 2030 r. możliwość produkcji wodoru odnawialnego na poziomie 130 tys. ton rocznie, z czego część będzie oferowana jako alternatywne paliwo transportowe.

Taka jest przyszłość motoryzacji

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen tłumaczy, że zakup od Pesy pierwszej w Polsce lokomotywy z napędem wodorowym to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii i umocnienie pozycji Orlenu oraz Polski w obszarze, który jest przyszłością motoryzacji.

- Dzięki tej inwestycji zdobędziemy kompetencje potrzebne do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy paliwa wodorowego dla rynku kolejowego. Nasze działania realnie przyczyniają się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie inwestujemy w rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, budując kolejne ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce i za granicą - mówi Daniel Obajtek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska