Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do sanatorium KRUS - jak długo trzeba czekać na rehabilitację?

AGW
"Lekarz chce skierować mojego męża do sanatorium, mąż ma duże problemy ze stawami i często bywa na zwolnieniu. Jesteśmy rolnikami. Słyszałam, że na takie sanatorium długo się czeka. Do emerytury zostało mężowi jeszcze 4 lata, ale mam nadzieję, że zdąży", pisze Czytelniczka. Aż tak długo czekać nie trzeba.

Na co najczęściej chorują rolnicy? Wśród ich chorób zawodowych KRUS najczęściej wymienia się boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Kolejne na liście są choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i alergiczny nieżyt nosa) oraz uczuleniowe zapalenie skóry i przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy. Zdrowie czasem na tyle podupada, że konieczna jest dłuższa i intensywniejsza rehabilitacja.

Ile osób chce korzystać z rehabilitacji KRUS i jak długo trzeba czekać na sanatorium?

- Rokrocznie do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wpływa ok. 20 000 wniosków o skierowanie na rehabilitację leczniczą, a skierowanych zostaje ok. 14 000 osób - podaje Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS. Do sanatorium nie pojedziemy z dnia na dzień, ani nawet z tygodnia na tydzień. - Aktualnie średni czas oczekiwania na skierowanie na rehabilitację lecznicza wynosi ok. 6 miesięcy - przekazuje rzeczniczka.

Rehabilitacja nie jest dla każdego. Kto może skorzystać z pobytu w sanatorium i gdzie?

Podstawowym celem rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do takiego stanu, który umożliwi ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. W przypadku osób, które utraciły zdolność do pracy, rolą rehabilitacji jest ją przywrócić - o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. To oznacza, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym.

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS znajdują się w Świnoujściu, Iwoniczu-Zdroju, Jedlcu i Kołobrzegu. Dokąd możemy trafić? - O wyborze ośrodka, do którego zostanie skierowany pacjent, decyduje lekarz regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta. Kasa na rehabilitację leczniczą kieruje osoby z chorobami układu ruchu i układu krążenia - informuje Strefę Agro Teresa O’Neill.

Na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków, czytamy na stronie KRUS:

  • Podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie
  • Podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą
  • Mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.

Jest decyzja o skierowaniu osoby ubezpieczonej w KRUS do sanatorium i co dalej?

  • Po akceptacji lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu.
  • W przypadku gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus rehabilitacyjny.
  • Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego

Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdź kolejkę do sanatorium na stronie NFZ: https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app

Więcej informacji na stronie www.krus.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska