Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?
Tłocznia zlokalizowana będzie w Gustorzynie, w bliskim sąsiedztwie węzła rozdzielczego gazu w tej miejscowości. Inwestycja wpisuje się w plany rozbudowy krajowego systemu przesyłowego. Ale też będzie częścią projektu gazowego połączenia Polska-Litwa oraz Baltic Pipe.
Obiekt będzie odpowiadał za umożliwienie rozprowadzenia gazu m.in. z Norwegii (infrastrukturą realizowaną w ramach Projektu Baltic Pipe), a następnie m.in. w kierunku Litwy i pozostałych krajów bałtyckich.
Jak podkreśla Gaz-System, dzięki budowie takich obiektów, jak tłocznia gazu w Gustorzynie, operator gazociągów przemysłowych będzie miał możliwość elastycznego sterowania przepływami gazu i przesyłania surowca do odbiorców w całej Polsce, jak również do krajów sąsiadujących. Chodzi więc o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko naszego kraju.
Znany jest harmonogram tej inwestycji
Wiadomo, że prace ziemne, konstrukcyjne i montażowe potrwają do drugiego kwartału 2022 roku. Rozruch i odbiór ma zakończyć się w trzecim kwartale, a rozpoczęcie eksploatacji tłoczni w Gustorzynie przewidziane jest w czwartym kwartale 2022 roku.
Jakie korzyści z tej inwestycji będzie miała gmina Brześć Kujawski?
To przede wszystkim wpływy z corocznie odprowadzanych przez Gaz-System podatku od nieruchomości w wysokości 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej. Będzie to kwota corocznie zasilająca budżet gminy, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby mieszkańców, na przykład finansowanie projektów związanych z bezpieczeństwem, zdrowiem.
Komisja Europejska przyznała projektom gazowego połączenia Polska-Litwa oraz Baltic Pipe status projektów o znaczeniu wspólnotowym.
Tłocznia uzyskała dofinansowanie zarówno na prace projektowe, jak i prace budowlane.
