https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna obwodnica udostępniona. Duże ułatwienie dla kierowców jadących z Bydgoszczy do Zielonej Góry

Marek Weckwerth
Pachnąca świeżym asfaltem 3-kilometrowa obwodnica Strykowa ułatwi przejazd z Poznania do Zielonej Góry. To także najkrótsza droga dla kierowców jadących do Zielonej Góry z Bydgoszczy i innych miejscowości Kujaw i Pomorza
Pachnąca świeżym asfaltem 3-kilometrowa obwodnica Strykowa ułatwi przejazd z Poznania do Zielonej Góry. To także najkrótsza droga dla kierowców jadących do Zielonej Góry z Bydgoszczy i innych miejscowości Kujaw i Pomorza Fot. GDDKiA
Do ruchu udostępniono ponad 3-kilometrową obwodnicę Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32. To już druga obwodnica w Wielkopolsce zrealizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100). Inwestycja została objęta bezzwrotnym wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę trasy 26 października 2021 r. Wykonawcą inwestycji o wartości 78 291 626,59 zł była firma PORR. Obwodnica przebiega nowym śladem po południowej stronie Strykowa i poprzez ronda włącza się do istniejącej drogi krajowej nr 32.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strykowa było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z tej miejscowości. Dzięki inwestycji nastąpi odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej miejscowości. Inwestycja poprawi również komfort i bezpieczeństwo przejazdu, w szczególności pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim oraz Wolsztynem.

Droga ta stanowi również ważne połączenie pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą. Dodajmy, że także między Bydgoszczą i innymi miejscowościami Kujaw i Pomorza a Zieloną Górą. Z naszego regionu w rejon Strykowa dojeżdża się drogą ekspresową S5.

Tak obwodnica Strykowa sytuuje się na mapie drogowej Polski
Tak obwodnica Strykowa sytuuje się na mapie drogowej Polski Info. GDDKiA

Realizacja obwodnicy Strykowa była jednym z elementów projektu dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy o wartości 2 mld zł wydatków kwalifikowanych. W ramach tego projektu dofinansowane zostaną obwodnice o łącznej długości 90 km w ciągu dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Oprócz funkcjonujących już obwodnic Smolajn, Brzezia, Nowego Sączą i Chełmca, Grzymiszewa, Ostrowca Świętokrzyskiego i oddanej dziś do ruchu obwodnicy Strykowa, realizowane są jeszcze trasy wyprowadzające ruch z Lipska, Wąchocka, Szczecinka, Gostynia, Pułtuska i Suchowoli.

Powstanie 100 obwodnic

W ramach PB100 w całej Polsce powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ponad 800 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. W ramach tych inwestycji wybudowanych i zamontowanych zostanie wiele urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Najważniejszymi efektami realizacji PB100 będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, przepustowości sieci drogowej, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast oraz czystsze powietrze i mniejszy hałas. W rezultacie budowy obwodnic poprawi się także znacząco jakość życia mieszkańców tych miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska