Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna reforma w powiatowej oświacie. Ogólniak nie dla wszystkich

Joanna Bejma, [email protected], tel. 52 30 31 215
Nie będzie kolejnego naboru do klas pierwszych liceum ogólnokształcącego w "ekonomiku" i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie
Nie będzie kolejnego naboru do klas pierwszych liceum ogólnokształcącego w "ekonomiku" i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie www.sxc.hu
Zarząd powiatu żnińskiego podjął decyzję, że nie będzie kolejnego naboru do klas pierwszych liceum ogólnokształcącego w "ekonomiku" i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie.

To ciąg dalszy reformy oświaty w placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat żniński.

- Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się klasom LO w naszych szkołach. Czekaliśmy na zakończenie pierwszego semestru i na wyniki, jakie uzyskają uczniowie w tych oddziałach - oświadczył Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

- Po przeprowadzonej analizie okazało się, że są one, delikatnie mówiąc, opłakane. W klasach tych męczą się więc uczniowie i nauczyciele. Średnie wyniki są naprawdę złe - usłyszeliśmy.

Jednogłośnie zarząd zdecydował więc, że nie będzie kolejnego naboru do klas liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych i ZSP w Żninie. To oznacza, że w obu szkołach od września br. nie będzie nowych, pierwszych klas LO.

Nauczanie w tym zakresie, w szkołach prowadzonych przez powiat, skupi się więc tylko w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich. - Tu, zdecydowaliśmy, że od 1 września zamiast pięciu planowanych pierwszych klas, może zostać utworzonych sześć. Dodatkowa klasa powstanie jednak wtedy, gdy w każdej z nich będzie co najmniej 28 uczniów. Jeśli tak się stanie, lekcje prowadzone będą też w pomieszczeniach po byłym internacie - dodał starosta.
Nasz rozmówca oznajmił, że bardzo często spotyka się z opiniami, że w regionie brakuje dobrych fachowców. - I zarzuca nam się, na przykład na radzie zatrudnienia, dlaczego takich nie kształcimy - usłyszeliśmy.

Kolejna reforma powiatowej oświaty ma spowodować, że podniesie się nie tylko poziom nauczania w liceach ogólnokształcących. - Chcemy także ukierunkować młodzież i ich rodziców na kształcenie techniczne, bo teraz chodzi o to, by kształcić pod zapotrzebowanie gospodarki. A ta stawia na dobrych dekarzy, ślusarzy, czy murarzy - oświadczył starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska