Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne centrum handlowe w Toruniu. Co odróżni je od Plazy i Karaweli?

(WG)
Tak ma wyglądać nowe centrum handlowe Arkady Kupieckie
Tak ma wyglądać nowe centrum handlowe Arkady Kupieckie wizualizacja
W forcie na rogu Okrężnej i Broniewskiego powstaje centrum handlowe Arkady Kupieckie. Zamiast sieciówek znajdą się tam lokalne sklepy.

Pomysł, aby przekształcić zabytkowy Fort IX, pochodzący z końca XIX w., w centrum handlowe powstał rok temu. - Nie chcemy być konkurencją dla Toruń Plaza czy planowanej Karaweli - mówi Katarzyna Nagórniewicz z firmy Arkady Kupieckie. - Planujemy uzupełnić ofertę tych centrów. Stawiamy przede wszystkim na lokalny biznes, a nie sieciowe sklepy.

Przeczytaj także: Tłumy na otwarciu centrum handlowego Toruń Plaza! [wideo, zdjęcia]
Arkady Kupieckie to spółka założona przez torunian m.in. Tomasza Krajewskiego. Obecnie szuka najemców do centrum handlowego. Część powierzchni została już wydzierżawiona m.in. pod sklepy odzieżowe, spożywcze czy zoologiczny. W głównym budynku fortu zaplanowano ok. 1,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. - W tej części obiektu może działać ok. 90 punktów handlowych np. sklepów, butików czy restauracji - mówi Nagórniewicz. - Maksymalnie może tam powstać nawet do 120 sklepów.

Właściciele zabytkowego obiektu chcą także wykorzystać pozostałe elementy fortyfikacji. Klienci będą mieli do dyspozycji także parking. Otwarcie Arkad Kupieckich zaplanowano na marzec 2012 r. Arkady to nie pierwszy obiekt, który powstanie w zabytkowej przestrzeni. W podobny sposób, pod sklepy i punkty usługowe, zostały zaadaptowane m.in. dawne budynki wojskowe przy ul. Dąbrowskiego (działa tam centrum handlowe Twierdza) czy fabryka Born & Schütze na rogu Lelewela i Grudziądzkiej (obecne centrum handlowe Arpol). Budowę Fortu IX rozpoczęto w 1882 r. Ukończono ją w 1884 r. Fortyfikacja miała chronić toruńską twierdzę od strony zachodniej. Bateria miała zasięg m.in. do Czarnych Błot, Starego Torunia i Nieszawki. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Pod koniec XIX w. założono tam m.in. wodociąg i podłączono prąd. W latach 20. XX w. w forcie działały Okręgowy Szpital Koni i szkoła podkuwaczy koni. Od 1971 r. obiekt znalazł się pod ochroną konserwatorską jako element twierdzy. Odrębny wpis do rejestru zabytków pojawił się dziewięć lat później.

Zobacz wizualizację centrum handlowego "Arkady Kupieckie"
Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska