Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycia archeologiczne na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy. Znaleziono m.in. szczątki ludzkie

Dorota Witt
Dorota Witt
Prace archeologiczne ruszyły w ostatnich dniach. W poniedziałek, 25 stycznia, Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy, poinformował, co dotychczas odkryto. I zastrzegł, że może się okazać, że znalezisk w tym miejscu będzie więcej, bo prace archeologiczne trwają.
Prace archeologiczne ruszyły w ostatnich dniach. W poniedziałek, 25 stycznia, Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy, poinformował, co dotychczas odkryto. I zastrzegł, że może się okazać, że znalezisk w tym miejscu będzie więcej, bo prace archeologiczne trwają. ZDMiKP
W trakcie prac przy rozbudowie ul. Kujawskiej archeolodzy odkryli już cmentarz i ozdoby z czasów pierwszych Piastów czy staropolski trakt, wzmocniony po bokach wielkimi drewnianymi kłodami, który wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej. Po zdjęciu kolejnego fragmentu nawierzchni, tym razem na ul. Wały Jagiellońskie i na Zbożowym Rynku, drogowcy znów natrafili na pamiątki po dawnej historii miasta. Archeolodzy właśnie rozpoczynają ich badanie. Mamy pierwsze informacje na temat tego, co odkryli.

Zobacz wideo: Jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie szkodzić? Radzi ornitolog. Monika Wójcik-Musiał

W październiku w pasie zieleni na wysokości ul. Zbożowy Rynek 2, archeolodzy niespodziewanie natrafili na pochówki z czasów wczesnego średniowiecza (ok. X-XII wiek). Odnaleziono kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami. W grobach znaleziono pamiątki: nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i kabłączki skroniowe (ozdoba kobieca). Szczątki musiały przejść dokładną analizę, po niej - jak zwykle w takich przypadkach - trafić na cmentarz.

Znaleziska archeologiczne na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy

Już wtedy archeolodzy spodziewali się, że znalezisk będzie więcej. Kiedy jeszcze przed ostatnimi mroźnymi dniami drogowcy zdjęli fragment nawierzchni, tym razem na ul. Wały Jagiellońskie i na Zbożowym Rynku, spostrzegli że znów potrzebny będzie archeolog.
Prace archeologiczne ruszyły w ostatnich dniach. W poniedziałek, 25 stycznia, Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy, poinformował, co dotychczas odkryto. I zastrzegł, że może się okazać, że znalezisk w tym miejscu będzie więcej, bo prace archeologiczne trwają.

  • Jak na razie trafiono na szczątki konstrukcji (pozostałości po osadnictwie ) związane z kulturą łużycką (od 1000 do 500 lat p.n.e).
  • Znaleziono szczątkowe groby z czasów pierwszych Piastów - fragmenty szczątków ludzkich.
  • Odkryto też dalsze fragmenty staropolskiego traktu, wzmocnionego po bokach wielkimi drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej (dzisiejsza ul. Długa) - na inne jego fragmenty w pobliżu trafiono już w zeszłym roku.
  • Archeolodzy stwierdzili pod nawierzchnią jezdni także pozostałości zabudowań z XV i XVI wiek.
  • Znaleźli fragmenty ceramiki, narzędzia, groby.

Znaleziska nie opóźnią przebudowy Kujawskiej

- Tylko szczątkowe elementy mocno zniszczone przez współczesną infrastrukturę - mówi Tomasz Okoński. - W tym miejscu mamy gęste sieci kanalizacyjne, wodne, energetyczne, gazowe. Do uszkodzeń niektórych z tych znalezisk doszło prawdopodobnie przy okazji ich instalacji, kilkadziesiąt lat temu.
Konieczność zbadania znalezisk nie opóźni prac nad rozbudową ul. Kujawskiej. Takie sytuacje są wkalkulowane w harmonogram prac.

- Planując prace drogowe w miejscu, w którym można spodziewać się cennych czy znaczących znalezisk archeologicznych, zwłaszcza w obrębie centrum miasta, rezerwujemy czas właśnie na pracę archeologów - tłumaczy Tomasz Okoński.

Co jeszcze odkryli drogowcy przy przebudowie Kujawskiej?

Niemal rok temu, w lutym 2020 roku, w trakcie prac archeologicznych poprzedzających rozbiórkę kamienicy przy Zbożowym Rynku 4, archeolodzy natrafili na pozostałości cmentarza. Funkcjonował on na tym obszarze prawdopodobnie w XVI i XVII wieku. Nekropolia znajdowała się w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława. Znajdował się on w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Na miejscu rozbieranej narożnej kamienicy z numerem 4 wcześniej istniał mniejszy budynek - pałac hrabiego Czapskiego z połowy XVIII wieku. Kamienicę na jego miejscu wzniesiono około 1900 roku. Po spaleniu w 1945 została ona przebudowana bez zachowania dawnego stylu.
Archeolodzy odkryli też pozostałości innej świątyni podczas prac ziemnych w rejonie ul. Bernardyńskiej. Były to pozostałości nieistniejącego kościoła św. Idziego. Powstał on prawdopodobnie w połowie XIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne odkrycia archeologiczne na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy. Znaleziono m.in. szczątki ludzkie - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska