Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne osiedla za kilka lat w Toruniu

Katarzyna Fus
Jar
Jar fot. Lech Kamiński
Toruń ma obecnie trzy duże tereny, które za kilka lat staną się nowymi dzielnicami miasta. Mają być samowystarczalne, co oznacza, że torunianie będą mogli tam mieszkać, pracować i załatwiać najpilniejsze sprawy.

Największy obszar to oczywiście JAR. Tam do zagospodarowania jest 416 ha ziemi. Kolejnym dużym terenem jest Abisynia (w Grębocinie) - ponad 137 ha oraz Glinki.

To, jak na razie, najpoważniejsze inwestycje urbanistyczne miasta na kolejne lata. Dla miasta ich zagospodarowanie oznacza rozwój przemysłu, a także mieszkalnictwa.

Najpierw uzbrajamy
Żeby miejskie tereny przyciągnęły firmy i deweloperów, trzeba najpierw zadbać o przygotowanie obszaru. Oznacza to, że miasto musi zainwestować w uzbrojenie. Na pierwszy ogień idą JAR i Abisynia. JAR ma już koncepcję zagospodarowania, teraz miasto zleciło wykonanie dokumentacji projektowej.

- Całe zadanie podzieliliśmy na dwa etapy - mówi Andrzej Szefler, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej. - W lipcu będziemy szukać wykonawców kolejnego etapu.

Dzięki temu już w przyszłym roku powinny ropocząć się prace nad budową sici wodociągowej i kanalizacyjnej na JARze, a także na Abisyni. Miasto sfinansuje część drogową. Za pozostałe inwestycje zapłacą Toruńskie Wodociągi, Cergia oraz Energa. W przypadku JAR miasto może wydać na swoją część zadania prawie 118 mln zł brutto.

Inwestycja się zwróci
Nieznane są jeszcze koszty uzbrajania Abisyni i Glinek. Poznamy je najwcześniej w trzecim kwartale br. Równocześnie z pracami podziemnymi i naziemnymi miasto będzie prowadziło sprzedaż działek, tak aby miastu zwróciły się koszty poniesione przy budowie sieci i dróg.

Na razie miasto nie sprzedaje gruntów w Abisyni, gdyż tam nie zakończyły się jeszcze podziały prowadzone przez geodetów. W tym roku natomiast pod młotek trafią pierwsze grunty na JARze przeznaczone pod przemysł i usługi komercyjne. Na ostatniej sesji Rady Miasta, radni zgodzilli się na sprzedaż siedmiu z nich. Jest to ponad 14 ha gruntu. Mniej na sprzedaż będzie na Glinkach. Tam tereny są przeznaczone głównie pod budownictwo komunalne i socjalne. Bloki ma stawiać także Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Pieniądze mogą pochodzić także z funduszy unijnych. Wiadomo, że przynajmniej część z kosztów poniesionych na projektowanie, będzie pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska