MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne podwyżki dla samorządowców z powiatu brodnickiego. Wiemy, ile będą zarabiać!

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
O podwyższeniu wynagrodzeń dla samorządowców zdecydowano ostatnio w kilku samorządach na terenie powiatu brodnickiego
O podwyższeniu wynagrodzeń dla samorządowców zdecydowano ostatnio w kilku samorządach na terenie powiatu brodnickiego Transmisja sesji rady powiatu brodnickiego
Po podwyżkach wynagrodzeń burmistrza Brodnicy, wójta gminy Brodnica, wójta i rady gminy Bobrowo, a także wójta gminy Zbiczno przyszła kolej na podwyżki dla starosty brodnickiego, burmistrza Górzna oraz wójta i radnych gminy Bartniczka. Podwyżki mają związek ze zmianą ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw.

Podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców z powiatu brodnickiego

We wtorek, 30 listopada radni powiatu brodnickiego zdecydowali o podwyższeniu od 1 sierpnia 2021 r. wynagrodzenia dla starosty brodnickiego do maksymalnej możliwej stawki określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jedenastu radnych powiatowych zagłosowało "za" podwyższeniem wynagrodzenia staroście, dwóch przeciw, a trzech się wstrzymało od głosu. Trzech radnych było natomiast nieobecnych. Jak napisano w przyjętej uchwale, staroście brodnickiemu ustalono wynagrodzenie miesięczne obejmujące następujące składniki:

  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości maksymalnej określonej w przepisach przywołanych w podstawie prawnej uchwały, czyli 10 430 zł,
  • dodatek funkcyjny w wysokości maksymalnej określonej w przepisach przywołanych w podstawie prawnej uchwały, czyli 3 450 zł,
  • dodatek specjalny w wysokości 4 164 zł,
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Do tej pory starosta otrzymywał miesięcznie wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4 800 zł, dodatek funkcyjny w wysokości 2 100 zł, dodatek za wieloletnią pracę oraz dodatek specjalny w wysokości 2 760 zł.

Radny powiatowy Tomasz Wysocki pytał podczas sesji, jakie skutki będzie miała ta podwyżka w budżecie na 2021.r, ponieważ ich nie planowano, a rząd samorząd postawił pod ścianą. Jak odpowiedziano, podwyżka dla starosty nie zachwieje budżetem powiatu. Główna księgowa w Starostwie Powiatowym w Brodnicy Beata Waruszewska dodała, że pieniądze na wynagrodzenia znalazły się z oszczędności spowodowanych zwolnieniami chorobowymi pracowników oraz przebywaniem ich na kwarantannie czy w izolacji domowej.

Podwyżek doczekali się także radni powiatu. Przewodniczący rady powiatu od 1 sierpnia 2021 r. będzie otrzymywał 3 220,96 zł, radny, pełniący nieodpłatnie funkcję członka zarządu powiatu 2 791,50 zł, wiceprzewodniczący rady powiatu 2 576,77 zł, przewodniczący komisji rady powiatu 2 147,30 zł, a radny nie pełniący wyżej wymienionych funkcji 1 717,84 zł. "Za" przyjęciem tej uchwały było jedenastu radnych, "przeciw" czterech, wstrzymał się jeden radny, a nieobecnych było trzech. Radna Mirosława Karpowicz, która była przeciwna przyjęciu tej uchwały powiedziała podczas sesji, że według niej nieetyczne jest głosowanie w sprawie ustalenia własnych wynagrodzeń. Według radnej obecne podwyżki są zbyt wysokie. Starosta brodnicki odpowiedział, że wszyscy radni czują się troszeczkę dziwnie i głupio.

Podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców z Górzna i Bartniczki

O podwyżce zdecydowali jednogłośnie w poniedziałek, 29 listopada radni Miasta i Gminy Górzno, w związku z czym od 1 sierpnia burmistrz będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 15 576 zł, zamiast dotychczasowych 9 975 zł.

Także w poniedziałek, 29 listopada radni gminy Bartniczka zdecydowali o podwyżkach dla wójta. Łączna kwota wynagrodzenia miesięcznego dla wójta od 1 sierpnia 2021 r. wynosi 19 470 zł (dotychczasowe wynosiło 10 180 zł). Trzynastu radnych było "za" przyjęciem uchwały, dwóch się wstrzymało.

Podczas sesji zdecydowano także o podwyżkach dla radnych, które obowiązują od 1 grudnia 2021 r.:

  • dla przewodniczącego rady 1 800 zł (z 1 342 zł),
  • dla wiceprzewodniczącego rady gminy 700 zł (z 500 z) za udział w sesjach rady gminy i 500 zł (z 300 zł) za udział w komisjach rady gminy,
  • dla przewodniczącego komisji 600 zł (z 400 zł) za udział w komisjach rady i 500 zł (z 300 zł) za udział w sesjach rady gminy,
  • dla pozostałych radnych 500 zł (z 300 zł) za każdorazowy udział w sesjach rady gminy i komisjach.

W sprawie ustalenia nowych stawek diet dla radnych z gminy Bartniczka "za" głosowało jedenastu radnych, a czterech wstrzymało się od głosu.

Podane wyżej kwoty są kwotami brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska