Eksperci z Centrum Estetyki w Crown w Szwecji, w którym powstają nowe kolory farb Levis podzielili barwy na pięć kategorii. Do pierwszej, nazwanej przez nich "Kolorami osobistymi" zaliczyli czerwień, szarość oraz barwę kremową.
Kolekcja stanowi niewyczerpane źródło barwnych inspiracji, ponieważ pozwala na indywidualny dobór kolorów spośród kilkudziesięciu tysięcy różnorodnych, odcieni. "Kolory osobiste" są swego rodzaju wyzwaniem. "Czas być odważnym. Czas, aby każdy wiedział kim jesteś i co lubisz" - to przesłanie towarzyszyło twórcom.
Czerwień - dla dynamicznych
Czerwień wybierają najczęściej ludzie dynamiczni, pełni energii, którzy pragną wyróżnić się z otoczenia. To kolor symbolizujący namiętność, krew i niepokój. Oznacza również niebezpieczeństwo. To dlatego często używa się go w znakach ostrzegawczych.
Ze względu na dużą wyrazistość, powinniśmy używać go w ograniczonych ilościach i z dużą ostrożnością. Unikajmy jednak pokrywania ostrą czerwienią dużych płaszczyzn.
Z licznych analiz wynika, że czerwień pobudza apetyt i zachęca do rozmów. Stąd najlepsze zastosowanie znajduje w dekoracji wnętrz jadalni i salonów.
Do malowania ścian we wspomnianych pomieszczeniach warto użyć farbw barwach raczej stonowanych np. safianowy róż albo gotycki mur.
Czysta czerwień najlepiej nadaje się do tworzenia wyrazistych kontrastów. Warto jednak wziąc pod uwagę, że kolor czerwony znacznie lepiej się komponuje w dekoracji wnętrz o charakterze miejskim. W domach wiejskich znacznie częściej zwykło się używać barw bardziej neutralnych, harmonizujących z otaczającą przyrodą. Milej widziana jest więc tu zieleń, choc w grę wchodzi także błękit.
Szarość - dla zdecydowanych
Dość powszechne jest przekonanie, że kolor szary jest kolorem "nijakim". Tymczasem, tak jak szeroka być może gama odcieni szarości, tak różne mogą być cechy charakteru ludzi preferujących tę barwę.
Szary chętnie wybierają zarówno osoby powściągliwe i zdecydowane (np. skała granitu) jak i te niepewne, unikające rozgłosu (np. cementowy pył).
Przez długi czas kolor ten kojarzyl się ze smutkiem, przygnębieniem, stagnacją. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto doceniać jego walory.
W dekorowanych wnętrzach szarość przybiera różne oblicza. Może być chłodną barwą mebli (szarość gołębia), ale też**- jeżeli zawiera domieszkę różu - bywa kolorem spokojnym miękkim i łagodnym (srebrzysta cyna).
W ciemniejszych odcieniach szarości dostrzega się dziś klasę i skromną elegancję.
Szarość przy tym doskonale współgra z większością innych kolorów, zwłaszcza z różami, bladymi błękitami i jasną zielenią.
Kolor kremowy - dla łagodnych
Krem - to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów. Najchętniej wybierają go osoby o łagodnym temperamencie, optymistycznie nastawione do świata.
Ciepła i neutralna barwa kremowa dobrze komponuje się z większością kolorów, nie zatracając jednocześnie swojego piękna. To odcień spokojny i przyjazny. Na jego tle doskonale prezentuje się zarówno kolekcja obrazów, jak i kolorowa tkanina. Kolor kremowy ułatwia urządzanie wnętrz, w których nagromadzonych jest wiele przedmiotów lub istnieją obok siebie różne style dekoracyjne.
Inną jego zaletą jest to, że wygląda równie dobrze niezależnie do faktury materiału. Barwa kremowa w otoczeniu tworzy nastrój spokoju i rozluźnienia.
Jeżeli do malowania ścian użyjemy farby w kolorze _sierści dromadera _albo mlecznego bursztynu optycznie powiększymy i rozjaśnimy dekorowane nimi pomieszczenia.
Kolor kremowy doskonale nadaje się też do łączenia barw nie komponujących się ze sobą.
Miłośnicy tej barwy cenią sobie proste rozwiązania. Kolor kremowy doskonale sprawdza się we wnętrzach o różnych stylach. Od wielkich klasycznych po skromne i proste.
Kolor kremowy ułatwia urządzanie wnętrz, w których nagromadzonych jest wiele przedmiotów lub istnieją obok siebie różne style dekoracyjne.
Inną jego zaletą jest to, że wygląda równie dobrze niezależnie do faktury materiału. Barwa kremowa w otoczeniu tworzy nastrój spokoju i rozluźnienia.
Jeżeli do malowania ścian użyjemy farby w kolorze sierści dromadera albo mlecznego bursztynu optycznie powiększymy i rozjaśnimy dekorowane nimi pomieszczenia.
Kolor kremowy doskonale nadaje się też do łączenia barw nie komponujących się ze sobą.
Niech żółć... nie produkuje żółci
Przy malowaniu najważniejszy jest rzecz jasna gust domowników. Jeżeli ktoś czuje się dobrze w ciemnoszarych ścianach, w stylu techno - nie uszczęśliwiajmy go na siłę żółcią, bo ta będzie go drażnić. Warto jednak czasem wziąć pod uwagę także charakter pomieszczenia, jak i sposób oddziaływania konkretnych barw. Nie zawsze o tym wiemy, ale fachowcy coraz częściej przekonują, że właśnie odpowiednie kolory w pomieszczeniach, w których przebywamy, mogą mieć ważny wpływ na naszą psychikę. A właściwe ich zastosowanie ułatwić nam może realizację potrzeb związanych z urządzaniem mieszkania.
W aranżacji wnętrz barwa pomaga bowiem uporządkować przestrzeń poprzez nadanie jej pewnej spójności. Nie znaczy to rzecz jasna, że każde pomieszczenie ma być zdominowane przez jeden kolor. Wręcz przeciwnie - najlepiej tworzyć subtelne przejścia poprzez łączenie różnych odcieni tego samego koloru. Kolory, który kreuje naszą osobowość powinien być widoczny, ale niekoniecznie musi dominować. Najważniejsze to znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli nam poczuć się nie tylko "u siebie"- ale też "sobą".
**Tekst powstał przy współpracy z Akzo Nobel.**
