Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominek z płaszczem

OPRAC. (MKJ)
Pamiętajmy, że nie wystarczy, by kominek miał elegancką zabudowę i ładnie się prezentował. Przy jego montażu trzeba ściśle przestrzegać wszystkich przepisów. Tylko wtedy cała instalacja grzewcza, którą będzie zasilał może być bezpieczna.
Pamiętajmy, że nie wystarczy, by kominek miał elegancką zabudowę i ładnie się prezentował. Przy jego montażu trzeba ściśle przestrzegać wszystkich przepisów. Tylko wtedy cała instalacja grzewcza, którą będzie zasilał może być bezpieczna. Fot. Jotuli
Kominek przez lata był dodatkowym źródłem ciepła w domu. Najczęściej w salonie. Dziś - coraz częściej chcemy, by zastąpił nam kocioł i ogrzewał cały dom.

A taką możliwość daje nam kominek z płaszczem wodnym. Wkład kominkowy jest wtedy wyposażony w wymiennik ciepła, w którym woda jest ogrzewana przez spaliny i to daje możliwość zasilania instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

I tym właśnie różni się od innego rozwiązania, jakim jest ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. To ostatnie jednak ma minus - gdy przestaje się palić w kominku, w domu szybko robi się zimno. Tymczasem instalacja grzewcza wypełniona wodą, ogrzewana z komika, stygnie znacznie dłużej i daje ciepło jeszcze kilka godzin po tym, gdy już ogień wygasł.

Tak, jak kominek zwykły

Czy instalacja kominka z płaszczem wodnym wymaga jakichś szczególnych dodatkowych działań, akcentujących jej bezpieczeństwo czy opłacalność?
Nie. Przy instalowaniu takiego kominka obowiązują wszystkie te same zasady, których pilnować trzeba przy montażu i instalacji zwykłego wkładu kominkowego.
Pamiętać więc trzeba przede wszystkim, że przewód kominowy nie może być mniejszy niż kwadrat o wymiarach 14 na 14 cm lub, że jego średnica nie może być mniejsza niż 15 cm. Komin musi być tak samo szczelny i odporny na wysoką temperaturę. Musi być też zabezpieczony przed wilgocią i działaniem kwasu, no i nie może mieć mniej niż 4 m wysokości.

Pamiętajmy o powietrzu!

Nie wolno też zapomnieć, że bardzo ważne jest doprowadzenie do kominka powietrza niezbędnego do spalania. Najlepiej - żeby to był kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz i to taki, który ma przekrój nie mniejszy niż 200 cm kw. Warto też by miał on przepustnicę, która pozwoli odciąć dopływ powietrza, gdy kominek się nie pali. No i trzeba też zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym znajdzie się kominek znalazła się wywiewna kratka wentylacyjna. Przyda się, gdy nagle trochę dymu wydostanie się z kominka do pokoju lub salonu.

Koniecznie - bezpieczna!

Zaznaczyliśmy, że kominek z płaszczem działa jak kocioł, a zatem i instalacja grzewcza do kominka musi spełniać takie same wymagania, jak instalacja z kotłem na paliwo stałe.
Jednym z najważniejszych wymogów jest to, by taka instalacja pracowała w systemie otwartym. Musi mieć więc na górze, ponad najwyższym punktem instalacji otwarte naczynie wzbiorcze. Jego pojemność i średnice rur zależą od mocy grzewczej paleniska, a trzeba je dobierać w zgodzie z Polską Normą. Tylko wtedy taka instalacja będzie bezpieczna!

Tych, którzy chcą jednak źródło ciepła w domu ograniczyć wyłącznie do kominka - przestrzegamy. Kominek wymaga ciągłej obsługi, a tym samym i ciągłej obecności w domu. Gdy na dłużej z domu wyjedziemy, a trafi się w tym czasie wyjątkowo duży mróz na zewnątrz, musimy się liczyć z zamarznięciem instalacji. A to oznacza zazwyczaj jej uszkodzenie i ... dodatkowe koszty.

Z dodatkiem ... dodatku

Bezpieczniej więc jest kominek z płaszczem wodnym "pożenić’ z dodatkowym źródłem ciepła. Może to być stosunkowo niedrogie jako inwestycja podłogowe ogrzewanie elektryczne lub elektryczne z grzejnikami. Tyle, że eksploatacja takiego ogrzewania już jest dużo droższa. Znacznie taniej wychodzi mariaż z ogrzewaniem na kocioł gazowy lub olejowy.

Tyle, że musimy pamiętać, że nowoczesne kotły pracują zazwyczaj w systemie zamkniętym. A nasz kominek z płaszczem - w systemie otwartym. Żeby te dwa źródła pogodzić, niezbędny jest wymiennik ciepła, który instalacje rozdzieli na dwa obiegi. Na szczęście, dziś już możliwe jest kupno nowoczesnego kominka z wymiennikiem i armatura, co ułatwia montaż .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska