Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisariaty pustoszeją, brakuje policjantów. Jaka sytuacja jest teraz w Bydgoszczy?

MaG
Krzysztof Kapica
W ciągu roku kadry policji uszczupliły się o pięć tysięcy etatów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie w służbie pozostaje nieco ponad 95 tys. osób, pomimo zapotrzebowania na ok. 107 tys. pracowników.

W ciągu roku liczba policjantów znacznie zmalała. Jeszcze przed 12 miesiącami kadry polskiej policji liczyły ponad 100 tys. pracowników przy zapotrzebowaniu bliskim 105 tys. etatów. Wówczas więc problem niedoboru rąk do służby był dwukrotnie niższy i wynosił 5 proc.

- Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach - mówi Mariusz Sokołowski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

By załatać kadrowe dziury garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Całoroczny nabór trwa też w Bydgoszczy.

- Na dzień 1 listopada mieliśmy 123 wakaty na 1007 etatów. Stanowi to 12,21 proc. niedoboru - informuje nas kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Kto może zostać policjantem?

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
  • nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • korzystający z pełni praw publicznych,
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych
  • w przepisach o ochronie informacji niejawnych

.

Niezbędne dokumenty należy składać, w przypadku Bydgoszczy, w Komendzie Wojewódzkiej lub Miejskiej. Więcej szczegółów na stronie bydgoszcz.policja.gov.pl.

Jak mówi portalowi Bankier.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, policjant to zawód, który pozostanie jednym z niewielu, jakie będzie można wykonywać przez całe życie, jednocześnie rozwijając się i zdobywając nowe umiejętności i uprawnienia.

– Dodatkowo policja, jako jedna z niewielu instytucji, tak jak do tej pory, dawać będzie nadal możliwość radykalnej zmiany rodzaju wykonywanych codziennie czynności i zmiany specjalizacji - bez zmiany pracodawcy. Najważniejsze, że nawet, jeśli zdecydujemy, że chcemy zmienić rodzaj służby, jaką pełnimy, to nadal będziemy mieć możliwość stałego wykorzystania zdobytego dotychczas doświadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisariaty pustoszeją, brakuje policjantów. Jaka sytuacja jest teraz w Bydgoszczy? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska