- O tej możliwości pomocy mało kto wie – twierdzi mieszkanka popegeerowskiej wsi w pow. nakielskim. - Ja dowiedziałam się z telewizji, ale to były tylko bardzo ogólne informacje i córka długo szukała szczegółów w internecie. Złożymy wniosek. Mój tata pracował w pegeerze. Wielu rodzinom, takim jak nasza, wciąż żyje się bardzo ciężko. Kiedyś problemem było bezrobocie, dziś dojazd do pracy, bo nie każdego stać na samochód, a autobusów jest za mało.
Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat
Wspomina, że podczas nauki zdalnej jej dzieci musiały dzielić się jednym, starym komputerem: - Jedno z dzieci musiało korzystać ze smartfona, trzeba było wybierać, która lekcja jest ważniejsza. Dlatego bardzo przyda się nam pomoc na komputer.
- W województwie kujawsko-pomorskim są aż 123 gminy, w których istniały kiedyś państwowe gospodarstwa rolne – informuje Stanisław Zimnicki, dyr. bydgoskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. I właśnie do dzieci z takich gmin ma trafić pomoc.
Kto może otrzymać wsparcie
Centrum Projektów Polska Cyfrowa informuje, że celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do internetu.
Dofinansowanie można otrzymać na:
- sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami (w przypadku zakupu komputera powyżej 3,5 tys. zł oraz tabletu powyżej 1,5 tys. zł niezbędne będzie uzasadnienie przez wnioskodawcę wysokości kosztów zakupów takiego sprzętu);
- ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;
- usługę zapewniającą dostęp do internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do internetu
.
To też może Cię zainteresować
Wnioski przez internet, KOWR tylko opiniuje
19 października bydgoski KOWR pozytywnie zaopiniował 20 wniosków dotyczących tej pomocy, ale wniosek o przyznanie grantu należy wypełnić za pomocą Generatora Wniosków Grantowych - link
W regulaminie określającym szczegółowe zasady powierzania grantów zapisano, że "(...)do aplikowania w naborze uprawnione są gminy, które uzyskały pozytywną opinię KOWR, w zakresie: funkcjonowania na terenie gminy zlikwidowanego PPGR; występowania na terenie gminy mienia/nieruchomości PPGR, w tym nieruchomości zamieszkiwanych przez byłych pracowników PPGR. (…)"
I na tym polega zadanie oddziałów KOWR-u. Dyr. Zimnicki zamierza przekazać opinie do wszystkich gmin, w których istniały pegeery. Dla ułatwienia i skrócenia czasu oczekiwania na odpowiedzi z ich ośrodka.
Pomoc ma trafić najpóźniej do końca roku
Budżet działania, finansowanego z Funduszy Europejskich, to 80 milionów złotych.
- Chcemy, aby pieniądze dotarły do gmin najpóźniej do końca tego roku - powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Liczę na to, że uda się to wcześniej - w miesiąc, półtora od momentu złożenia wniosku. To dla nas priorytetowy projekt.
To też może Cię zainteresować
Pytania dotyczące konkursu lub sposobu składania wniosku można zadawać mailowo (e-mail: [email protected]) lub dzwoniąc na infolinię (w godzinach 7:30-16:30 od poniedziałku do piątku, tel.: +48 42 631 21 05).
