https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu dopłata do mundurka?

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Ewa Rykowska, dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 18 oraz sekretarka Barbara  Ślarska przygotowują formularze dla  rodziców, którzy chcą się ubiegać o  dofinansowanie na zakup mundurków i  podręczników
Ewa Rykowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 oraz sekretarka Barbara Ślarska przygotowują formularze dla rodziców, którzy chcą się ubiegać o dofinansowanie na zakup mundurków i podręczników Fot. Wojciech Alabrudziński
Do 25 lipca włocławskie szkoły przyjmować będą wnioski o przyznanie dotacji na zakup mundurków i podręczników.

Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą musieli chodzić na lekcje w jednolitych strojach. To dodatkowy wydatek dla rodziców. Nie wszystkich na to stać. Jest jednak szansa na uzyskanie pomocy w tym zakresie. Kto mo-że ją otrzymać?

Z informacji, które uzyskaliśmy w Wydziale Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta we Włocławku, wynika, że o dofinansowanie mogą się starać rodzice uczniów, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 351 złotych netto na osobę. Szacuje się, że z tej formy pomocy skorzysta ponad 1700 uczniów "podstawówek" i 1500 gimnazjalistów.

Dopłata do mundurka wyniesie 50 złotych. Jeśli szkoły zdecydowały się na zakup droższych strojów, to rodzice będą płacić tylko różnicę pomiędzy ceną ubioru a przyznaną dotacją. Kiedy pieniądze dotrą do szkół, tego nie wiadomo. Urzędnicy podkreślają, że rozporządzenie, które się w tej sprawie ukazało nie określa terminu wypłat.

Poza pieniędzmi na zakup mundurków rodzice uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych - od "zerówki" do klasy trzeciej - mogą starać się o refundację kosztów zakupionych podręczników. W przypadku książek potrzebnych uczniowi "zerówki" zwrócone będzie 70 złotych. Za podręczniki do pierwszej klasy budżet państwa odda 130 złotych, do klasy drugiej - 150 złotych, a do trzeciej - 170 złotych.

- _Aby otrzymać refundację _trzeba zakup podręczników udokumentować - mówi Jolanta Kaczmarek, inspektor do spraw szkół ponadgimnazjalnych w Urzędzie Miasta. Z szacunkowych danych wynika, że z tej formy pomocy skorzysta około 1 tys. włocławskich rodzin.

Co trzeba zrobić, by uzyskać pomoc w wyposażeniu dziecka do szkoły? Przede wszystkim należy zgłosić się do szkoły, w której syn lub córka podejmie naukę 1 września, złożyć stosowny wniosek i przedstawić zaświadczenie o dochodach. A następnie czekać na pieniądze, które dotrą do szkół prawdopodobnie we wrześniu.


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska