Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu „piórnikowe” i „500 plus”? Grudziądzanie składają wnioski

Jakub Keller
Jakub Keller
Wnioski o świadczenia rodzinne składać można zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem internetu. Mieszkańcy Grudziądza zdecydowanie chętniej robią to elektronicznie
Wnioski o świadczenia rodzinne składać można zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem internetu. Mieszkańcy Grudziądza zdecydowanie chętniej robią to elektronicznie archiwum polskapress/zdjęcie ilustracyjne
Do wtorku grudziądzanie złożyli 9255 wniosków o przyznanie świadczenia „500 plus”. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu wpłynęło już też 7205 wniosków o dotację w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną.

Większość, bo 6646 wniosków w o przyznanie świadczenia „500 plus” do MOPR-u wpłynęło droga elektroniczną. W formie papierowej wniosków złożono natomiast 2609.

Uściślijmy, że w 2019 roku program „500 plus” został rozszerzony. Wsparciem objęte zostało także pierwsze dziecko. Niezależnie od dochodów rodziców.

Rozpatrują wnioski i płacą na bieżąco

- Jeżeli rodzice złożą wniosek do 31 sierpnia, to mamy czas do końca października na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy - tłumaczy Dariusz Nowicki, kierownik działu świadczeń rodzinnych i wychowawczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który dodaje, że 5,3 tys. wniosków złożonych przez grudziądzan zostało już rozpatrzonych.

- Te osoby na bieżąco otrzymują pieniądze - uzupełnia.

Jak zatem można złożyć wniosek? - Jeżeli chodzi o internet, to większość banków ma w swojej ofercie taką usługę. Można też zrobić to za pomocą strony www.empatia.mpips.gov.pl Jeśli posiadamy natomiast tzw. podpis elektroniczny, to możemy zrobić to też za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP - odpowiada Dariusz Nowicki,

Wniosek można też złożyć w formie papierowej w siedzibie MOPR-u. Tam dostępny jest formularz. Można go pobrać też ze strony www.mopr.grudziadz.pl Jakie najczęściej błędy popełniają grudządzanie przy składaniu wniosków?

- W przypadku programu „500 plus” błędów jest mało. Czasem ktoś kliknie kilkukrotnie w przycisk i złoży kilka wniosków jednocześnie, albo nie jest pewien czy złożył wniosek i robi to na nowo. Wpływa więc kilka wniosków na jedno dziecko - odpowiada Dariusz Nowicki.

300 plus też rozszerzone. Zdarzają się błędy we wnioskach

Grudziądzanie chętnie składają też wnioski w ramach programu „300 plus” czyli na wyprawkę szkolną. Do wtorku wniosków tych wpłynęło do MOPR-u 7205 z czego 4798 elektronicznie, a 2407 w formie papierowej. 5,9 tys. wniosków zostało już rozpatrzonych. A jak jest z płatnością?

- W tym przypadku nieco gorzej, bo płacimy wtedy, kiedy dostaniemy transzę z Urzędu Wojewódzkiego. Najczęściej wpływają one trzy, lub cztery razy w miesiącu - tłumaczy Dariusz Nowicki.

Pieniądze muszą jednak trafić na konta rodziców do 30 września jeśli wniosek został prawidłowo złożony w lipcu lub sierpniu. Jeśli natomiast wniosek wpłynie później, na pieniądze trzeba będzie poczekać maksymalnie dwa miesiące.

- Z tego wsparcia mogą także skorzystać osoby, które uczą się w szkołach wieczorowych, zaocznych czy w studium - uzupełnia Dariusz Nowicki.

„Piórnikowe” nie przysługuje studentom i dzieciom z „zerówek”.

- We wnioskach elektronicznych w rubryce „szkoła” podane są niekiedy uczelnie wyższe. Zdarzają się też błędne adresy - podkreśla Dariusz Nowicki.

Wnioski ramach programu „300 plus”, czyli na każde uczące się dziecko, można składać w identyczny sposób, jak w ramach programu „500 plus”. Nieco mniej banków gwarantuje jednak taką możliwość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska