https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Work-life balance w Bydgoszczy. O czym rozmawiali eksperci?

Katarzyna Piojda
Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości dotyczącej dyrektywy work-life balace, a także zjawiska mobbingu w miejscu pracy
Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości dotyczącej dyrektywy work-life balace, a także zjawiska mobbingu w miejscu pracy Arkadiusz Wojtasiewicz
Praca stanowi źródło utrzymania człowieka, ale nie samą pracą ten człowiek żyje. Trzeba umieć znaleźć czas i na nią, i na dom. O tym była mowa na konferencji w Bydgoszczy.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował w środę, 26 czerwca 2024, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wydarzenie „Work-life balance a mobbing”. Poruszono tematykę równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Podczas konferencji, która odbyła się pod patronatem naszej gazety, eksperci rozmawiali o zdrowym środowisku zawodowym.
Ważną rolę w rozpoznaniu tego, co dzieje się zatrudnionym w przedsiębiorstwach, instytucjach czy urzędach, powinni pełnić związkowcy. - To związki zawodowe są w zakładzie pracy najbliżej pracowników i one znają problemy tych pracowników lepiej niż my, inspektorzy - mówi Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Sylwia Krawczyk, pełniąca obowiązki nadinspektora pracy w OIP w Bydgoszczy, wyjaśnia pojęcie work-life balance: - To stan, w którym nasze życie zawodowe i prywatne tworzą całość, służą celom i oczekiwaniom, jednocześnie są zgodne z naszymi zasadami oraz wartościami.

Zaburzenie harmonii

Jeżeli w firmie następuje duży spadek efektywności, produktywności i kreatywności kadry, coraz więcej osób dostarcza zwolnienia lekarskie, to może być niepokojący sygnał. Może bowiem oznaczać zaburzenia harmonii.

Work-life balance w kontekście prawnym nie jest nowym pojęciem. - W 2017 roku Parlament Europejski podjął pracę nad dyrektywą, noszącą właśnie nazwę work-life balance. Głównym celem dyrektywy jest wdrożenie rozwiązań, które pomogłyby osiągnąć równowagę na rynku pracy. Między innymi miała ona wprowadzić lub rozszerzyć regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich, opiekuńczych i ojcowskich, a także elastycznych warunków pracy - kontynuuje Sylwia Krawczyk.
Nam ta równowaga wyjątkowo się przyda, ponieważ - jak wskazują uczestnicy wczorajszej konferencji - Polacy są drugim najbardziej zapracowanym narodem w UE. W pracy spędzamy statystycznie 40,4 godzin tygodniowo, a wyprzedzają nas jedynie Grecy (41 godzin).

Dobre eksperymenty

Przykłady dobrych praktyk w zakresie work-life balance można mnożyć. To choćby elastyczne godziny pracy, skrócony czas pracy, możliwość korzystania z pracy zdalnej czy więcej dni płatnego urlopu albo dofinansowania do szkoleń, w tym kompetencyjnych i językowych.
Na tym, aby połączyć obowiązki w pracy i domu, zależy przede wszystkim młodym rodzicom, zwłaszcza matkom. Magdalena Araczewska, nadinspektor pracy w OIP w Bydgoszczy, wskazuje na kwestię rodzica na rynku pracy. Oprócz m.in. urlopów macierzyńskich, wychowawczych i rodzicielskich są inne rozwiązania prawnie gwarantowane. - To m.in. okres niewykonywania pracy związany z opieką nad dzieckiem do 14. roku życia i zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych - podkreśla Araczewska.
Magdalena Andler, trener spójnego wizerunku, mówi natomiast o pewności siebie, jako o podstawowym elemencie budowania tego wizerunku. - Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości i kompetencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska