W niedzielę rozpoczął się kongres Porozumienia, na którym zostały wybrane nowe władze partii. Jarosław Gowin ponownie został wybrany prezesem ugrupowania na kolejną kadencję.
Podczas kongresu, jeszcze przed głosowaniem, Gowin zabierał głos i podziękował wszystkim działaczom za obecność oraz współpracę.
- Jestem głęboko przekonany, że Polska potrzebuje partii centroprawicowej, prawdziwie patriotycznej, a zarazem partii konsekwentnie progospodarczej, prosamorządowej i proeuropejskiej. Partii, dla której służba Polakom i państwu jest nieporównanie ważniejsza niż jakiekolwiek indywidualne interesy jednostek - mówił lider Porozumienia.
- Polska potrzebuje zjednoczenia, Polska potrzebuje wspólnoty, a nie folwarku politycznego. Potrzebuje jedności, poświęcenia a nie kumoterstwa. Potrzebuje wspólnoty, mądrości i odwagi. Naszego poświecenia, naszej mądrości, naszej odwagi. Potrzebuje odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia i taką wspólnotę wartości i wspólnotę ludzi, którzy konsekwentnie stoją za tymi wartościami widzę na tej sali. Jestem dumny, że mogę być liderem takiej partii - kontynuował Gowin.
Dodał, że „dojrzałość polityczna wymaga umiejętności zawierania kompromisów. Ale dojrzała polityka z drugiej strony wymaga też jasnego wyznaczenia granicy kompromisów". - Są takie sprawy i takie wartości, w których Porozumienie na żadne kompromisy nie pójdzie – jasno zaznaczył lider Porozumienia.
Sobotni kongres
Dzień wcześniej, bo w sobotę, odbył się programowy kongres Porozumienia, na którym przedstawiono nowy program partii oraz wartości, jakimi się kieruje.
Politycy partii wskazywali, że nowy program powstał we współpracy z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbywały się w całej Polsce.
- Jakie jest nasze credo? Po pierwsze Polska. Poszliśmy do polityki z pobudek patriotycznych. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Jako konserwatyści jesteśmy przywiązani do naszych polskich, chrześcijańskich wartości – mówił wtedy Gowin.
Polityk przywołał wartości, jakimi będzie kierowało się Porozumienie: demokracja, praworządność, samorządność, gospodarka, społeczeństwo, wiedza i nauka oraz klimat.
- Wiemy, że w gospodarce sprawdzają się przede wszystkim prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. W tym obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej – tłumaczył.
Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...
