Bezrobocie w powiecie włocławskim wciąż jest wysokie. Ostatnie dane z Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku mówią o stopie bezrobocia wynoszącej ponad 17 procent. Ale pracodawcy coraz częściej wskazują na problemy z zatrudnieniem. Jak sytuacja pod tym względem wygląda w Brzeskiej Strefie Gospodarczej?
W niedawno otwartym zakładzie norweskiego koncernu Kongsberg Automotive zatrudnionych już zostało pierwszych 300 pracowników. Większość trafiła na produkcję. Co ciekawe, w zakładzie, w którym produkowane są komponenty i części dla przemysłu motoryzacyjnego zatrudnienie znalazły także kobiety.
Docelowo, w tym zakładzie zatrudnionych ma być ponad 1000 pracowników. Ale do stanu docelowego zatrudnienia zakład ten będzie dochodził stopniowo. - W tym roku planujemy zwiększenie zatrudnienia do 700 pracowników - mówi Dorota Armata z działu personalnego Konsberg Automotive.
O zatrudnieniu w firmie Kongsberg Automotive pisaliśmy też tutaj
Poszukiwani są między innymi inżynierowie. Ale z inżynierską kadrą techniczną jest problem. Bo w rejestrach bezrobotnych PUP we Włocławku nie ma takich pracowników. Możliwe jednak, że współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową we Włocławku, która otwiera się na kierunki techniczne, przyniesie efekty. I ten problem zostanie rozwiązany.
W dalszym ciągu przyjmowani do pracy będą pracownicy na produkcję. Co utrudnia rekrutację w tej grupie pracowników? - Przede wszystkim brak możliwości dojazdu do pracy - mówi Dorota Armata. - To wyraźnie sygnalizują nam kandydaci do pracy podczas wstępnych rozmów.
Dotychczas zatrudnieni w brzeskim zakładzie Konsberg Automotive dojeżdżają najczęściej do pracy własnymi środkami transportu.
W Konsberg Automotive jest praca na trzy zmiany. Warunki pracy są świetne. Wszystkie obiekty są klimatyzowane. W trakcie przygotowania jest stołówka zakładowa.
Niedziela bez handlu. Jakie są tego skutki? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
