https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec hossy w urzędzie pracy

(ms)
W porównaniu z jesienią ofert zatrudnienia w Powiatowym  Urzędzie Pracy w Nakle jest dużo mniej. Na propozycje prac  sezonowych poczekać trzeba aż do wiosny.
W porównaniu z jesienią ofert zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle jest dużo mniej. Na propozycje prac sezonowych poczekać trzeba aż do wiosny. Fot. Maja Stankiewicz
Bezrobocie w powiecie nakielskim przestało spadać. Zmiany tej sytuacji spodziewać się można dopiero na wiosnę - twierdzą w PUP.

Koniec roku nie był dobrym czasem dla bezrobotnych. Skończyły się prace sezonowe, które i tak w ubiegłym roku trwały wyjątkowo długo. Miejscowe firmy zgłosiły niewiele nowych ofert. Było ich tylko 122 (wcześniej ponad 300).

Krzywa idzie w górę

We wszystkich gminach powiatu nakielskiego, pod koniec grudnia, wzrosła liczba bezrobotnych. Najbardziej dało się to odczuć w Szubinie. W całej gminie liczba zarejestrowanych w PUP zwiększyła się pod koniec roku aż o 94 osoby.

Nieco lepiej było w gminie Nakło (przybyło 59 bezrobotnych) oraz w gminie Kcynia (wzrost o 46 osób). Wzrost bezrobocia odnotowano także w dwóch pozostałych gminach powiatu nakielskiego: w Mroczy (o 33 osoby) i w Sadkach (o 27 osób).

Jest gorzej i lepiej

Na przełomie roku etatu nie miało 6 tys. 311 mieszkańców powiatu nakielskiego, w tym prawie 4 tys. kobiet. To więcej niż jesienią, ale dużo mniej (spadek o ponad 1,6 tysiąca) niż rok temu. To jedyny pocieszający fakt.

Nie potwierdzają

Z ewidencji bezrobotnych wyłączono w grudniu 424 bezrobotnych (w listopadzie było takich osób 677, w październiku 969, a we wrześniu 1005). Tylko część z nich znalazła etat (pracę podjęły w grudniu 202 osoby). Sporą grupę, bo aż 118 osób, skreślono z listy z powodu nie stawienia się w terminie w PUP w celu potwierdzenia swej gotowości do podjęcia pracy. Zniknęli z listy bezrobotnych, ale bezrobotnymi - jak można sądzić - są nadal.

Kto na końcu?

Stopa bezrobocia w powiecie nakielskim wynosi obecnie (21,7%). To nie jest już najgorszy wynik w województwie jak niegdyś bywało. Gorsze wskaźniki mają powiaty: lipnowski, grudziądzki ziemski oraz powiat inowrocławski.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska