Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będą kolejne nabory o unijną pomoc

Redakcja
Katarzyna Kaczmarek- Sławińska, dyr. oddziału ARiMR w Toruniu
Katarzyna Kaczmarek- Sławińska, dyr. oddziału ARiMR w Toruniu Lucyna Talaśka-Klich
Rozmowa z Katarzyną Kaczmarek-Sławińską, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 11 lipca upływa ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2016 rok. Czy w Kujawsko -Pomorskiem było wielu spóźnialskich? - Do piątku (8 lipca) ponad 600 wniosków zostało złożonych w terminie, w którym pomniejszano należne płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy. Wśród 64 154 złożonych wniosków opóźnienia stanowią ok. 0,9 proc.

Termin wypłaty płatności bezpośrednich za miniony rok upłynął 30 czerwca. Rolnicy wiedzieli, że był problem z powstającym systemem informatycznym, ale niektórzy i tak się denerwowali, bo musieli dłużej niż w poprzednich latach czekać na pieniądze. Czy w kolejnym roku będzie mniej nerwowo? 

- Rok 2015 był pierwszym rokiem wdrażania nowych (22) schematów pomocowych w ramach płatności bezpośrednich. W Polsce realizację płatności bezpośrednich zakończono w terminie ustawowym tj. 30 czerwca, natomiast w innych krajach członkowskich skorzystano z możliwości wydłużenia terminu na dokonanie płatności do 15 października. W bieżącej kampanii nie będzie opóźnień z wdrażaniem systemu informatycznego, gdyż prace nad aktualizacją istniejącego systemu już są zaawansowane. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie procesu kontroli administracyjnej złożonych wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego z kampanii 2016 r., co jest podstawą do kolejnego etapu jakim jest naliczenie płatności i wydanie decyzji. Tego istotnego elementu zabrakło w roku ubiegłym. 

 

Rolnicy z Kujaw i Pomorza, którzy wystąpili o pomoc dla młodych rolników i na modernizację gospodarstw czekają na wsparcie. Na jakim etapie jest weryfikacja tych wniosków? 

- W ramach naboru z poddziała-nia „Premie dla młodych rolników” w 2016 roku do Biur Powiatowych ARiMR w woj. kujawsko-pomorskim wpłynęło łącznie 258 wniosków o przyznanie pomocy tj. o 36 wniosków więcej w stosunku do naboru z 2015 roku. Obecnie wnioski podlegają weryfikacji. Pomoc przysługuje w kolejności ustalonej dla województwa na podst. kryteriów wyboru. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów. W terminie 180 dni od zakończenia składania wniosków, kierownik biura powiatowego agencji zobowiązany jest do wydania decyzji w sprawie przyznania pomocy. Wszystkie złożone wnioski z „Modernizacji” podlegają w tej chwili tzw. weryfikacji wstępnej, która ma na celu przyznanie punktów za kryteria wyboru operacji oraz ustalenie kolejności przyznawania pomocy. Ogłoszenie list rankingowych powinno nastąpić pod koniec lipca. Po ogłoszeniu kolejności przyznawania wsparcia wnioski, które znajdą się w limicie dostępnych środków, będą dalej weryfikowane i wówczas rolnicy mogą spodziewać się pisemnych wezwań do uzupełnienia ewentualnych błędów, brakujących dokumentów. 

 

Kiedy ruszą kolejne nabory w ramach PROW 2014-2020?

- Zgodnie z harmonogramem naboru wniosków PROW 2014-2020, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się naborów wniosków na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Tę pomoc będą mogły otrzymać gospodarstwa dotknięte klęskami żywiołowymi oraz niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Jesienią planowane są nabory dot. działań „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” oraz „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (nabór tematyczny dla rolników). Jeszcze w tym roku będziemy przyjmować wnioski na oczekiwane przez rolników działanie „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, w którym będzie można uzyskać wsparcie na rozwijanie prowadzonej już działalności usługowej w zakresie związanym z produkcją roślinną i zwierzęcą. Kolejne nabory, m.in. na rozpoczęcie działalności pozarolniczej planowane są na I kwartał 2017 r.

Ponadto w Centrali Agencji w Warszawie trwają prace akredytacyjne nad dwoma nowymi działaniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które będą wdrażane przez Biura Powiatowe ARiMR. To „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

 

Kto może skorzystać z tej pomocy?

- „Restrukturyzacja małych gospodarstw” skierowana jest do gospodarstw rolnych o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Pomoc jest przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

 

Przez restrukturyzację rozumie się zasadnicze zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej. W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20 proc. wartości wyjściowej. Pomoc ma formę premii w wysokości 60 tys. zł (jednak nie więcej niż równowartość 15 tys. euro).

 

Natomiast w przypadku „Przekazywania małych gospodarstw” o pomoc będzie mogła się ubiegać pełnoletnia osoba fizyczna, która uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz trwale przekaże gospodarstwo rolne innemu rolnikowi.

 

Osoba, która przekaże swoje gospodarstwo powinna zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej od dnia przekazania gospodarstwa rolnego na rzecz przejmującego gospodarstwo rolne i nie może podejmować działalności rolniczej co najmniej przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego. Ponadto, w przypadku gdy rolnik w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, po przekazaniu gospodarstwa rolnego gospodarz nie może już podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników.

 

Pomoc przyznaje się jednorazowo, w wysokości stanowiącej iloczyn 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw, przyznanych w roku, od którego rolnik uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od roku, w którym rolnik trwale przekaże gospodarstwo rolne, do 31 grudnia 2020 r.

 

Wypełnienie wniosku o wsparcie (z PROW 2014-2020) łatwe nie jest. Czy zorganizujecie np. szkolenia dla gospodarzy?

 - Szeroko zakrojona akcja informacyjno-szkoleniowa przeprowadzona przez ARiMR w okresie poprzedzającym pierwsze nabory z nowego PROW-u spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników oraz doradców i osób wypełniających wnioski. Duża frekwencja i aktywność na szkoleniach prowadzonych przez naszych pracowników zaowocowała znaczną liczbą dobrze wypełnionych wniosków, a co za tym idzie, szybko podpisanych umów przyznania pomocy. Zatem na pewno będziemy kontynuować takie spotkania przed kolejnymi naborami wniosków. Organizujemy dni otwarte dla potencjalnych beneficjentów na terenie oddziału regionalnego, gdzie nasi pracownicy biura wsparcia inwestycyjnego są do dyspozycji gości, mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia przy konstruowaniu własnych wniosków o pomoc i wsparcie na inwestycje w gospodarstwach.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska