Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ze zmianą tablic rejestracyjnych. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło i ile zaoszczędzą kierowcy

Filip Wołek
Filip Wołek
Koniec ze zmianą tablic rejestracyjnych - jakie warunki należy spełnić.
Koniec ze zmianą tablic rejestracyjnych - jakie warunki należy spełnić. Pixabay
Nowe przepisy weszły w życie 31 stycznia 2022 roku. Dodatkowo znika obowiązek wymiany tablicy oraz zbliża się kres naklejek kontrolnych. Ile mogą zaoszczędzić kierowcy na zmianach?

- Zmiany w przepisach zawsze szokują kierowców i nie każdy zwraca o nich słyszy - komentuje Marek zawodowy kierowca z Bydgoszczy. - Wprowadzone zmiany to jest coś na co wielu z nas czekało. Przy następnej wymianie samochodu nie będę musiał się przejmować, z którego województwa pochodzi samochód. Może dzięki takiej zmianie kierowcy nauczą się dbać o takie tablice

Oszczędność dla kierowcy

Osoba kupująca samochód jest już zwolniona z obowiązku wymiany w nim tablic. Dzięki temu w kieszeni kierowcy pozostaje kwota 80 złotych, bo tyle najczęściej kosztuje wymiana starej na nową. Dodatkowa oszczędność wynika z odliczenia kwoty, którą należy uiścić za naklejkę kontrolną. Sumując, jest to oszczędność wynosząca blisko 100 złotych. Brak wymogu wymiany tablicy nie zwalnia jednak użytkownika z pokrycia opłaty za legalizację obecnej. W drugiej połowie roku mają także zniknąć karty pojazdu, co przełoży się na kolejną opłatę mniej.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Nie wszystkie tablice rejestracyjne można pozostawić bez wymiany. Jeżeli tablice są koloru czarnego, albo są one pozbawione logo symbolizującego przynależność do Unii Europejskiej tzw. Eurotablice kierowca będzie musiał je wymienić.
Jeżeli w wyniku kolizji, niewłaściwej eksploatacji lub zdarzenia losowego obecna tablica uległa uszkodzeniu, kierowca również będzie zobligowany do jej wymiany. Jeżeli szukasz aktualnie samochodu, a nie myślisz o zmianie tablic to sprawdź, w jakiej są one kondycji oraz czy zostały wykonane zgodnie z obecnym wzorem.

Rozbiłeś auto, więc wycofaj je z ruchu

Zmiany w przepisach dotyczą nie tylko tablic rejestracyjnych, zainteresowano się również możliwym wycofaniem auta z ruchu. Opcja ta na pewno okaże się pomocna wśród kierowców, którzy doprowadzili do poważnego uszkodzenia pojazdu. W rozumieniu prawnym, są to uszczerbki uniemożliwiają dalsze korzystanie z auta, w tym uszkodzenia: ramy lub elementów nośnych konstrukcji nadwozia. Pojazdy, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym, albo nie przeszły pozytywnie badania technicznego z powodu znaczących uchybień, również będą mogły zostać wycofane z ruchu.

Właściciel pojazdu będzie mógł wypełnić wniosek o jego tymczasowe wyłączenia z ruchu, Będzie ono wynosić między 3, a 12 miesięcy. Po doprowadzeniu auta do stanu właściwego, kierowca może je powtórnie włączyć do użytku – wymagane jest jednak dodatkowe badanie techniczne, które sprawdzi pojazd pod kątem bezpieczeństwa i sprawności. W przyszłości będzie możliwe ponowne wycofanie auta z ruchu, pod jednym warunkiem - muszą upłynąć, co najmniej 3 lata od wcześniejszego wycofania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska