Na tegoroczny konkurs wpłynęły 373 prace 365 autorów. - Z roku na rok prac przybywa - mówiły panie z Muzeum Historyczno-Etnograficznego. - I to nas bardzo cieszy.
Miłe jest to, że konkursem są zainteresowani nie tylko najmłodsi chojniczanie, prace na konkurs napłynęły też z Lubni, Angowic, Kosobud, Swornegaci i Ogorzelin. - Są takie śliczne, że chętnie zabrałabym do domu - wzdychała Anna Czapczyk z muzeum.
Komisja konkursowa nieźle musiała się gimnastykować, by uzgodnić werdykt. W końcu do udziału w II etapie zakwalifikowała 116 prac 113 autorów. Przypomnijmy, że są one oceniane w czterech kategoriach wiekowych: od 5 do 9 lat, od 10 do 12 lat, od 13 do 15 lat i od 16 do 19 lat.
Najpiękniejsze obrazki wiszą teraz w Kurzej Stopie i już wywołują zainteresowanie, bo podczas wręczenia nagród co i rusz błyskały flesze... Prace są wykonane w różnych technikach, widać, że opiekunowie najmłodszych nie stronią od eksperymentowania, bo na wystawie można obejrzeć nawet ikony czy formy przestrzenne.
Na drugim etapie w Toruniu Chojnice będzie reprezentować 29 prac najmłodszych dzieci, 51 prac autorstwa dzieci od 10 do 12 lat, 31 prac namalowanych przez 13-15-latków oraz 5 prac 16-19-latków.
W nagrodę autorzy dostali coś z muzealnych wydawnictw, ale też kredki czy kartony do rysowania. Bo przecież chodzi o to, żeby ich pasja nadal trwała.
Obładowany wychodził z Kurzej Stopy Marek Blech z Lubni, którego podopieczni nie byli na rozdaniu nagród, a dostali ich sporo.
Tradycyjnie muzeum zadbało też o podziękowania dla tych, którzy przygotowują dzieci do poznawania tajników sztuki malowania.
Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu, tam też odbywa się gala finałowa z wręczeniem nagród laureatom i pokonkursową wystawą.