Pierwsze konkursy odbywały się w zabytkowych murach I LO im. Krzywoustego w Nakle, to szkoła do której uczęszczał Rafał Blechacz. VIII edycję, podobnie jak kilka poprzednich, zorganizowano już w innym miejscu, w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Młodzi wykonawcy przyjechali do Nakła z całej Polski. Reprezentowane były m. in. takie ośrodki muzyczne jak Warszawa, Szczecin. Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Łódź. Nie zabrakło też wśród uczestników konkursu utalentowanej młodzieży z Kujaw i Pomorza. O laur konkursu w Nakle, oprócz reprezentantów gospodarzy, walczyli też młodzi pianiści z Bydgoszczy, Grudziądza i Solca Kujawskiego.
Wysoki poziom, duże emocje
Najliczniej reprezentowana była pierwsza grupa, w której do rywalizacji przystąpiło aż 20 młodych wykonawców. To od nich rozpoczęły się konkursowe przesłuchania. Po zakończeniu wszystkich prezentacji uczestników i gości zaproszono na finałową galę. Emocje były ogromne.
- Synowi dobrze poszło, ale poziom konkursu jest wysoki. Inne dzieci też bardzo dobrze grały. Zobaczymy jak będzie – mówił jeden ze zdenerwowanych rodziców czekając na uroczystość.
- Jesteśmy dumni, że konkurs na trwałe wpisał się już do kalendarza wydarzeń muzycznych i to nie tylko naszego miasta, ale też powiatu i województwa. Cieszymy się, że do nas przyjeżdżacie, z Warszawy, Opola i innych miast. Poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko. To pewnie spowodowało, że mniej uczestników zgłosiło się tym razem. Rok temu było ponad 50 osób, w tym 39 – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników Sławomir Napierała, burmistrz Nakła.
Wysoki poziom to od lat zasługa jury, w którym zasiadają: Joanna Marcinkowska, Michał Szymanowski i Adam Zok.
- To fantastyczny konkurs, jedyny w swoim rodzaju, który znalazł swoje stałe miejsce nie tylko na mapie regionu, ale całej Polski – podkreślała przewodnicząca jury Joanna Marcinkowska. Dziękowała organizatorom, ale też pedagogom i rodzicom zaangażowanym w proces dydaktyczny.
Dali z siebie wszystko
- Pula nagród jest ograniczona. Nie mogliśmy przyznać ich wszystkim, ale absolutnie każdy start wysłuchaliśmy z radością i satysfakcją. Na pewno daliście z siebie wszystko – mówiła jurorka zwracając się do młodych pianistów.
- Wracam myślami do lat 90. kiedy talent Rafała Blechacza rozwijał się w Nakle. Byłem wtedy wicestarostą odpowiedzialnym między innymi za edukację. Pamiętam rozmowę z rodzicami mistrza, którzy podkreślali, że jest to wybitny talent. Moment, gdy uzyskał on laur Konkursu Chopinowskiego był wielkim dniem dla Nakła i całego regionu – wspominał wicewojewoda Piotr Hemmerling.
To Cię może również zainteresować
A kto zwyciężył? W pierwszej grupie pierwszą nagrodą uhonorowano występ Pawła Pieczki z Warszawy. Laureat drugiego miejsca to Tytus Spychała z Wrocławia. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała w Nakle bydgoszczanka Natalia Adamska.
W tej kategorii jury przyznało też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Igor Trudziński z Nakła oraz Emilia Małecka i Jakub Siębor-Nair (oboje z Warszawy).
W drugiej i trzeciej grupie nie ma już laureatów z Kujaw i Pomorza. Zwycięzcy to Hanna Wypych ze Szczecina i Amanda Kierun z Warszawy. Ta ostatnia zdobyła też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina, którą corocznie funduje Rafał Blechacz.
- Gram od sześciu lat. Nie jest to pierwszy konkurs, w którym udało mi się zająć pierwsze miejsce – mówiła nam na gorąco, po odebraniu nagród, Amanda Kierun.
Oto lista wszystkich laureatów
GRUPA I
- 1. miejsce: Paweł Pieczka (Warszawa)
- 2. miejsce: Tytus Spychała (Wrocław)
- 3. miejsce: Natalia Adamska (Bydgoszcz)
wyróżnienia
- Jakub Siębor-Nair (Warszawa),
- Igor Trudziński (Nakło nad Notecią),
- Emilia Małecka (Warszawa)
GRUPA II
- 1. miejsce: Hanna Wypych (Szczecin)
- 2. miejsce: Justyna Korunna (Gdańsk)
- 3. miejsce: Natalia Szwej (Opole)
- 3. miejsce: Aleksander Kałuziak (Sieradz)
GRUPA III
- 1. miejsce: Amanda Kierun (Warszawa)
- 2. miejsce: Antoni Sarnicki (Przemyśl)
