MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konstytucja

Opr. Jacek Deptuła
Prezentujemy ostatni materiał informacyjny związany z programami partii politycznych, na które głosować będziemy za dwa dni.

Platforma Obywatelska

Podwyższona odpowiedzialność ludzi władzy, najwyższych funkcjonariuszy w państwie za ich czyny. Jeśli zwykły człowiek, karany jest za wyrządzone przez siebie zło czy szkodę trzema miesiącami więzienia, to ktoś, kto przynależy do elity, karany musi być w takiej sytuacji rokiem więzienia.
Zniesienie Senatu i zmniejszenie o połowę składu Sejmu.
Jednomandatowe niewielkie okręgi wyborcze, w których posłów będą mogli odwoływać wyborcy.
Natychmiastowe zniesienie immunitetu parlamentarnego. Jeśli politycy się na to nie zgodzą - ogłoszenie referendum narodowego.
Konstytucyjny zakaz tworzenia nowych przywilejów władzy
Odpolitycznienie ciał konstytucyjnych, np. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Trybunału Stanu.

Prawo i Sprawiedliwość

Wprowadzenie preambuły "W imię Boga Wszechmogącego!".
Wzmocnienie roli prezydenta: miałby prawo do powołania premiera lub ministra, a nawet uchylania immunitetu sędziowskiego, jeśli zawiodłaby normalna procedura. Prezydent powinien też zapewniać właściwy poziom kwalifikacji, rzetelność i apolityczność urzędników Służby Cywilnej; musi mieć też możliwość powoływania jej szefa
Prezydent, na wniosek rządu, może wydawać rozporządzenia z mocą ustaw, zatwierdzane w całości przez Sejm, bez prawa wnoszenia poprawek.
Wprowadzenie zapisu, że "państwo nie reguluje spraw par niemałżeńskich ani nie prowadzi ich ewidencji".
Zmniejszenie do 360 liczby posłów i do 30 - liczby senatorów, wybieranych w jednomandatowych okręgach. Kandydaci na senatorów muszą mieć za sobą co najmniej pięcioletni staż pełnienia funkcji publicznej z wyboru lub z racji zajmowania kierowniczego stanowiska w państwie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma być jednoosobowym kadencyjnym urzędem powoływanym przez prezydenta.
Wpisanie do konstytucji obowiązku lustracji osób piastujących funkcje publiczne, wykonujących zawody zaufania publicznego, wykładowców szkół wyższych, osób zasiadających we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Możliwość konstytucyjnego usunięcia z życia publicznego i gospodarczego funkcjonariuszy służb PRL-owskich i działaczy PZPR z okresu 1982 - 1989
Prezydent powołuje prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgodę wyrazić musi tylko Senat .
Uczciwości państwa strzec miałaby nowa instytucja - Komisja Prawdy i Sprawiedliwości.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Senat jako Izba Samorządowa złożona z 69 senatorów, delegowanych przez samorządy. W jego skład wchodziliby wójtowie, starostowie, marszałkowie województw - po szesnastu oraz 16 radnych wojewódzkich oraz prezydenci pięciu największych miast
Socjaldemokracja Polska.
Powołanie Rady Legislacyjnej oceniającej projekty ustaw. Niezatwierdzenie ich przez Radę powoduje odrzucenie projektu. Po konstytucyjnym powołaniu Rady Legislacyjnej doszłoby do likwidacji Senatu. Członków Rady powołuje prezydium Sejmu, premier i prezydent. Członkowie Rady muszą mieć najwyższe kompetencje prawne. Rada obowiązkowo opiniuje projekty ustaw i bierze udział w ich tworzeniu.

Liga Polskich Rodzin

Prymat konstytucji nad prawem międzynarodowym.
Zakaz działalności sekt, które manipulują świadomością ludzi.
Ograniczenie liczby posłów do 360 i zmiana wyboru senatorów: połowa wybierana w jednomandatowych okręgach wyborczych. 50 senatorów wybierać będzie można w drodze elekcji, 22 - wybieranych przez Polaków mieszkających za granicą, poza tym po jednym z każdego województwa. Reszta senatorów sześcioletniej kadencji pochodziłaby z wyboru senatów kilkunastu wyższych uczelni. Marszałkiem Senatu zostaje wiceprezydent, ale nie ma prawa głosu w debacie.
6-letnia kadencja prezydenta, który po wyborze powołuje wiceprezydentów.

Samoobrona

Prezydent mianuje i odwołuje premiera i ministrów oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wydaje dekrety z mocą ustawy "w nadzwyczajnych sytuacjach".
Likwidacja Senatu.
Likwidacja powiatów - dwustopniowy podział terytorialny kraju.
Likwidacja niezależności prezesa Narodowego Banku Polskiego, który musi ponosić współodpowiedzialność za gospodarkę i zatrudnienie Polaków.
Konstytucyjny zakaz uprawiania procederu lichwy przez banki i instytucje finansowe wobec państwa polskiego i jego obywateli. Nakaz umieszczenia zakazu uprawiania lichwy w prawie regulującym stosunki gospodarcze oraz w prawie cywilnym.
Likwidacja Rady Polityki Pieniężnej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Możliwość zwiększania długu publicznego.
Mandat poselski można sprawować tylko do trzech kadencji.
Konstytucyjny obowiązek państwa do zapewnienia pracy lub zabezpieczenia społecznego gwarantującego godną egzystencję obywatelom pozostającym bez pracy nie z własnej woli i nie mającym innych środków utrzymania.

Partia Demokratyczna

Konstytucję należy poprawiać, a nie zmieniać. Za najważniejszy fragment uważają demokraci artykuł 54, ustęp 1 który głosi: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów".
Zasada ta stanowi fundament demokratycznego państwa prawa, w którym wolność jednostki jest najwyższą wartością.
Ograniczenie immunitetu parlamentarnego, jednak bez wskazania w jaki sposób.
Odpolitycznienie: Trybunału Stanu, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz innych ciał konstytucyjnych.
W obecnej konstytucji nie ma dobrej koncepcji Senatu. Ale Senat należy reformować, a nie likwidować. Druga izba jest potrzebna do korygowania niedostatków pierwszej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Brak propozycji zmian konstytucyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska