Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konta dla emerytów są bezpłatne? Tak twierdzi ZUS. Czytelnicy są innego zdania

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe
Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe pixabay.com
ZUS zachęca emerytów do zakładania kont, na które wpływałaby im emerytura. Przekonuje, że konta są bezpłatne. Innego zdania są Czytelnicy.

Zobacz wideo: Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Stały Czytelnik z Włocławka w "Gazeta Słucham" powiedział: - Rzeczniczka ZUS w Bydgoszczy zachęcała emerytów do zakładania kont, na które wpływałaby emerytura. W artykule była mowa, że rachunek jest bezpłatny. To nieprawda. Jestem emerytem i mam konto w banku. Co miesiąc za jego prowadzenie płacę 8 złotych. Jakiś czas temu miałem też potrącaną opłatę za kartę. Było to aż 30 złotych miesięcznie! Na szczęście już tej opłaty nie ma. Jednym słowem nie ma bezpłatnych kont dla emerytów.

Czy senior może mieć bezpłatne konto w banku?

Podobnych głosów Czytelników było więcej. Czy rzeczywiście senior może mieć bezpłatne konto w banku, na które wpływałaby mu emerytura czy renta?

- W każdym z naszych oddziałów można uzyskać ulotkę z informacjami o bezpłatnym rachunku. Na mocy ustawy, każdy bank jest zobowiązany do prowadzenia tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Jednakże musi to być jedyny rachunek bankowy, jaki klient posiada. Jeśli spełni ten wymóg, to taki rachunek będzie bezpłatny w zakresie określonych ustawą rodzajów usług i ich liczby. Ma on jednak ograniczoną funkcjonalność. Bezpłatnych jest 5 transakcji płatniczych zleconych w miesiącu, jak również 5 wypłat gotówki z bankomatów innego banku lub sieci. Oczywiście banki są zainteresowane tym, by oferować więcej usług. Jeśli emeryci i renciści będą zainteresowani kontem innym niż podstawowe, to związane jest to z ponoszeniem opłat przewidzianych przez dany bank w taryfie prowizji i opłat bankowych - wyjaśnia Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS.

Jakie są korzyści z emerytury na konto?

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Dziś już 73 proc. emerytów i rencistów otrzymuje świadczenia na konto, gdy jeszcze w 2005 roku było to 45 proc. a w 2010 roku - 56 proc. W naszym regionie ten sposób wybrało 77,6 proc. seniorów z toruńskiego oddziału ZUS i 74,6 proc. z bydgoskiego oddziału ZUS.

Wśród osób korzystających z kont przeważają panie. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.). Najrzadziej z odbioru świadczenia na konto bankowe korzystają osoby pobierające renty rodzinne (56 proc.) oraz renty socjalne (57 proc.).

Jak przekonuje ZUS, konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. To również ogromne oszczędności dla budżetu państwa. Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić 7,12 zł. Natomiast za przelew bankowy instytucja wydaje jedynie 6 groszy. Przelew na konto to również gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy. Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas, to najczęściej jest efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior jest nieobecny w domu i emerytury nie ma kto odebrać. Zdarza się, że przekaz wraca do ZUS, a emeryt jest bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje - mówi Krystyna Michałek.

Emerytura na konto czy od listonosza? Senior zdecyduje

Każdy świadczeniobiorca sam decyduje czy chce otrzymywać emeryturę czy rentę na konto czy ma im je przynosić listonosz.

Jeśli wybiorą pierwszą opcję, to aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. - Zachęcamy aby rozważyć wybranie bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Brak większej gotówki w domu ochroni seniorów przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami - podsumowuje rzeczniczka ZUS.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska