Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół strat wody i stawek w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Róża Kopaczewska merytorycznie odniosła się do uwag mieszkańca miasta podczas ostatniej sesji.
Róża Kopaczewska merytorycznie odniosła się do uwag mieszkańca miasta podczas ostatniej sesji. Karolina Rokitnicka
Mieszkaniec Golubia-Dobrzynia Wojciech Wiktorowicz podczas ostatniej sesji Rady Miasta zarzucił pytaniami szefową Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

- Prawie 23 % wynoszą ubytki wody. Kto za to będzie płacić? Z czego to wynika?-pytał.

Straty są sporym problemem “Wodociągów”. W ubiegłym roku wyniosły one około 22,3%. W pierwszym kwartale tego roku są na podobnym poziomie. Różnica między produkcją a sprzedażą wynosi około 300m3 na dobę. Są przecieki, zdarzają się kradzieże, awarie. - To są straty funkcjonujące od wielu lat. Płacą za nie mieszkańcy. Mówimy o problemie, bo chcemy go rozwiązać. Pracownicy są upoważnieni do kontroli. Konieczna jest wymiana starych sieci – wyjaśnia prezes miejskiej spółki Róża Kopaczewska.

Blisko połowa Polek udaje orgazm. "Nie wiedziałem, że jest tak źle!"

Wojciech Wiktorowicz pytał także o wodomierze. - W blokach ludzie mają wymieniane co kilka lat wodomierze, a jak u innych? Zauważyłem, że z kranów leci dużo powietrza, a wody wąski strumień, a my płacimy za wodę – mówił.

Wodomierze rejestrują jednak tylko przepływy wody, nie powietrza. Ciśnienie nie ma więc znaczenia.- Koszty wymiany wodomierzy są bardzo duże. Sukcesywnie to robimy. To jednak zadanie, które trochę potrwa i jest realizowane kosztem innych inwestycji – dodaje prezes.

Wśród pytań mieszkańca było także to o koszty obsługi fontanny, kurtyn wodnych itp. Płaci za nie miasto.- Do miejskiej sieci został podłączony Ruziec. Mieszkańcy gminy płacą jednak mniej niż mieszkańcy miasta. To absurd. Miasto wydało mnóstwo pieniędzy na wykonanie sieci, a teraz mieszkańcy Golubia-Dobrzynia mają płacić więcej niż na wsi? - pytał Wiktorowicz.

Stawki za m3 wody w mieście to 3,38 zł netto. W gminie jest o 10 groszy mniej.- Gdyby Ruziec nie został podłączony do sieci, prawdopodobnie mieszkańcy miasta płaciliby jeszcze więcej, bo koszty obsługi oczyszczalni i ujęcia wody byłyby rozłożone na mniejszą liczbę użytkowników. Poza tym koszty obsługi sieci w mieście to zadanie naszej spółki, a w gminie – spółki z Ostrowitego. Dlatego też są różnice – zaznacza Róża Kopaczewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska