Rzeźby Czesława Podleśnego w Pałacu Lubostroń: Zobacz wideo:
Oprócz marszałków województw lub ich przedstawicieli, byli w Żninie obecni także reprezentanci rządu, eksperci i przedstawiciele biznesu.
- Jesteśmy w ciekawym miejscu. Nie tylko dla naszego województwa, ale także dla Polski. To jest kolebka naszej państwowości. Tu się wszystko zaczynało. To wyjątkowe miejsce - powiedział na wstępie marszałek Piotr Całbecki, prowadzący spotkanie.
Dodał także, że jest mu przykro iż w spotkaniu nie uczestniczył burmistrz Żnina.
- Bardzo nad tym ubolewam, bo uważam, że dla konkretnych samorządów to jest okazja do poznania tego co my robimy również przez samorządy lokalne. Miejsce, w którym jesteśmy, pomimo iż nie jest to stolica województwa, miasto ma ogromne zasługi w tworzeniu naszej tożsamości - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko - pomorskiego.
Wszystkich przywitał na początku starosta Zbigniew Jaszczuk. Pokazano film promujący walory powiatu żnińskiego. Dalej włodarz powiatu opowiedział o ciekawych turystycznie miejscach naszej części Pałuk (m.in. Biskupin, Lubostroń, muzeum kolejki wąskotorowej w Wenecji, kościół w Gąsawie), o największych zakładach pracy (cementownia Lafarge w Bielawach). Opowiedział także historię żnińskiej cukrowni. Ciekawie mówił o historii żnińskiej lecznicy, o powodach dla których zamieniła się ze szpitala powiatowego w Pałuckie Centrum Zdrowia.
- Chciałbym bardzo podziękować za zorganizowanie tego konwentu właśnie w Żninie. Myślę, że to doskonała promocja, a dla nas bardzo istotne wydarzenie. Nie przypominam sobie, żeby w tych sześciu kadencjach samorządu województwa konwent odbywał się w którymś z powiatów - dodał starosta Zbigniew Jaszczuk.
O czym dyskutowano? Pierwszy temat, który został poruszony to stan przygotowania do wdrażania polityki spójności 2021 - 2027 i Krajowego Planu Odbudowy. Potem rozmawiano o sytuacji w kulturze w dobie pandemii koronawirusa. Ten punkt obrad poprzedziła odbywająca się dzień wcześniej samorządowa debata o kulturze.
- Wnioski z tego spotkania - sprowadzające się generalnie do tego, że kultura potrzebuje oczywiście środków, ale też dużej uwagi decydentów, bo jest społecznie bardzo ważna - przedstawili marszałkom prof. Szlendak oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Jerzy Janczarski. W swoich wystąpieniach marszałkowie podkreślali konieczność wspierania instytucji kulturalnych i projektów w dziedzinie kultury - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
Dalej konwent rozmawiał o organizacji i realizacji przewozów użyteczności publicznej w kontekście wymagań ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Przedstawiono także propozycje nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Obrady zakończono przyjęciem stanowisk i podsumowaniem wydarzenia. Po obiedzie uczestnicy konwentu marszałków przejechali ze Żnina do Biskupina, gdzie zwiedzali Muzeum Archeologiczne.
Konwent Marszałków RP jest to organ opiniodawczo-doradczy Związku Województw RP. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 1999 roku. W Konwencie Marszałków zasiadają marszałkowie wszystkich szesnastu województw w Polsce. W Żninie nie byli obecni fizycznie wszyscy przedstawiciele województw. Część z nich uczestniczyła w spotkaniu online, za pomocą internetu. Obecnie prezydencję w konwencje sprawuje województwo kujawsko - pomorskie.
- Jak we Wszystkich Świętych dojechać na cmentarz w Żninie? Gdzie zaparkować auto?
- Zasłużeni dla powiatu żnińskiego odebrali akty nadania i statuetki [zdjęcia]
- Małachowski ilustrował Gałczyńskiego. Wystawa w żnińskiej bibliotece [zdjęcia]
- Tak wygląda taras na Centrum Sportów Wodnych w Żninie [zdjęcia, wideo]
