https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

- Kopać powinni naukowcy, a nie bezrobotni archeolodzy

Adam Willma
Budowa autostrad to doskonały moment na poznanie historii naszych ziem
Budowa autostrad to doskonały moment na poznanie historii naszych ziem www.sxc.hu
Budowa autostrad to doskonały moment na poznanie historii naszych ziem. Trzeba to robić z głową, a nie za najniższą cenę - uważa prof. Bogusław Gediga, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, przewodniczący rady naukowej Muzeum w Biskupinie w rozmowie z Adamem Willmą.

- Kopać powinni naukowcy, a nie bezrobotni archeolodzy zatrudniani przez każdego komu przyjdzie do głowy prowadzenie działalności gospodarczej pt. działania archeologiczne.

- Społeczeństwo potrzebuje dróg. Mamy XXI wiek.
- Zaraz mi pan powie o Euro 2012 i archeologach, którzy opóźniają budowy. Wybaczy pan, ale ja patrzę na te sprawy z trochę innej perspektywy, w której Euro nie jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach naszej cywilizacji.

- Proszę to powiedzieć kierowcom.
- Trzeba sobie zadać pytanie, czy aspirujemy do społeczeństw cywilizowanych? Bo jeśli nie, dajmy sobie spokój z badaniami i lejmy beton.

- Ale o co tyle hałasu? Okazało się, że można budować i badać stosunkowo szybko. Przecież te małe firmy archeologiczne muszą trzymać się procedur.
- Owszem, każdy z tych archeologów potrafi wytyczyć działki, pomierzyć tereny, zinwentaryzować i sfotografować znaleziska. Potrafi też pisać sprawozdania dla konserwatora. Ale to jedynie metodyka badań. A badania polegają na tym, że archeolog na stanowisku ma rozległą wiedzę na jego temat i potrafi współpracować z przedstawicielami innych nauk, aby uzyskać pełniejszy obraz. Później natomiast potrafi to wszystko opisać w publikacji naukowej. Nie chodzi o to, żeby prowadzić jakiekolwiek badania, ale żeby prowadzić badania według kryteriów, które stawia się dziś badaniom naukowym. Tymczasem o tym, kto te badania wykonuje dzisiaj decydują wyłącznie dwa kryteria - czas i pieniądze.

Całą rozmowę z prof. Bogusławem Gedigą już w najbliższy piątek (30 marca) w magazynowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
ku
Przyjmują stu, a kończy 30-40-stu

To niech nawet kończy 40. Na ilu uniwersytetach ten kierunek jest? Sześciu, może siedmiu. To już 280 magistrów archeologii co roku.
G
Gość
Przestańcie przyjmować na archeologię po sto osób na rok w każdym ośrodku akadmickim, gdzie jest ten kierunek, to nie będzie problemu później z kopiącymi bezrobotnymi absolwentami. Po co komu w Polsce tylu magistrów archeologii.

Przyjmują stu, a kończy 30-40-stu
G
Gość
Profesorek się wymądrza, bo ma stołek i pensyjkę, a los jego bezrobotnych uczniów już go nie interesuje. Jeszcze bezczelnie dodaje, że wykopki trzeba prowadzić profesjonalnie. A niby czemu bezrobotny archeolog nie może być profesjonalny ? Bo jest bezrobotny ? Jaki profesjonalizm Panie Profesorze zaszczepiłeś w swoich absolwentach, taki teraz masz...
k
ku
Przestańcie przyjmować na archeologię po sto osób na rok w każdym ośrodku akadmickim, gdzie jest ten kierunek, to nie będzie problemu później z kopiącymi bezrobotnymi absolwentami. Po co komu w Polsce tylu magistrów archeologii.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska