Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopią coraz bliżej. Czy ziemia wchłonie Gopło?

Dariusz Nawrocki
Migawka z protestu, który w kwietniu 2008 roku odbył się w Kruszwicy
Migawka z protestu, który w kwietniu 2008 roku odbył się w Kruszwicy For. Dariusz Nawrocki
Jutro kilkadziesiąt osób z gminy Kruszwica manifestować będzie przed siedzibą Sejmu w Warszawie.

Nie ustaje walka o Gopło. Kopalnia "Konin" ma zgodę rządu na to, by w Tomisławicach (miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od jeziora) eksploatować węgiel brunatny. Wkrótce mają rozpocząć się prace.

Tymczasem Greenpeace i ekolodzy z Kruszwicy, Strzelna i Przyjezierza ciągle liczą na to, że Komisja Europejska zatrzyma tę inwestycję. Argumentują, że nowa odkrywa będzie miała negatywny wpływ na obszar Natura 2000, a więc na faunę i florę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Dr Michał Kupczyk z poznańskiego uniwersytetu ostrzega wręcz, że w przyszłość Gopło może przestać istnieć. Przekonuje, że gdy jezioro przestanie być sztucznie zasilane, woda przepłynie do dziury po wydobytym węglu.

My chcemy referendum

Zaplanowana na środę manifestacja pod Sejmem nie dotyczy jednak Tomisławic. Przybędą tu reprezentanci wszystkich gmin w Polsce, na terenie których mają być odkrywki węgla brunatnego lub już są. Będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.

- Nowe prawo ma pozbawić mieszkańców jakiejkolwiek możliwości decydowania o tym, czy w ich sąsiedztwie powstanie kopalnia węgla brunatnego. Będziemy mogli jedynie wyrazić opinię. To Warszawa będzie decydowała za nas - mówi burmistrz Kruszwicy Tadeusz Gawrysiak, który również będzie protestował pod Sejmem.

Będzie apelował o to, by o przyszłości odkrywki na danym terenie decydowali mieszkańcy w referendum. - Są gminy, które chcę mieć kopalnię. Ostateczna decyzja powinna zależeć jednak do ludzi, którzy w jej sąsiedztwie będą mieszkać - mówi burmistrz.

Podobnego zdania jest Krzysztof Sulczyński ze Stowarzyszenia Goplanie XXI. - Zabiera nam się prawo decydowania o miejscu, w którym żyjemy. Uderza się w święte prawo demokracji. Jest gorzej niż za komuny - mówi oburzony.

Spore złoża w Chełmcach

Obaj obawiają się, że za kilkanaście lat kopalnia będzie próbowała otworzyć nową odkrywkę już w gminie Kruszwica. Spore złoża węgla brunatnego znajdują się bowiem pod takimi wioskami jak: Chełmce, Chełmiczki, Kobylnica i Witowice.

- Jeśli dzisiaj rządzący politycy ograniczą nam możliwość decydowania o tym, czy chcemy mieć kopalnię pod nosem czy nie, w przyszłości nie obronimy się już przed tego typu inwestycjami - wyznaje Gawrysiak.

Liczy na wsparcie posłów z kujawsko-pomorskiego. Zapewnia, że będzie patrzył im na ręce.

- Często wspierali nas w naszych protestach. Teraz mają okazję się wykazać w Sejmie - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska