1 z 19
Przewijaj galerię w dół
Ponad 10 milionów Polaków zostało zaszczepionych przeciwko...
fot. Przemyslaw Swiderski

Zbliżają się drugie wakacje w czasie pandemii

Ponad 10 milionów Polaków zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, a ponad 3,7 mln z nich otrzymało albo jednodawkową szczepionkę albo dwie dawki pozostałych. Wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych przybywa osób, które chcą spędzić urlop poza granicami kraju. Biura podróży zaczynają być oblegane, a kraje luzują obostrzenia.

Andrzej Kołłątaj, właściciel biura podróży Areotur z Łodzi, wzmożone zainteresowanie wyjazdami tłumaczy dwoma czynnikami: szczepieniami oraz europejskim certyfikatem covid, który ma ułatwić podróżowanie między krajami osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom.

- Pojawiło się wiele zapytań dotyczących wyjazdów od osób, które zostały już zaszczepione i chcą wiedzieć po jakim czasie od przyjęcia ostatniej dawki będą mogły wyjechać bez konieczności robienia testu oraz odbywania kwarantanny - mówi Andrzej Kołłątaj. - Widać, że mija strach przed podróżami, także tymi dalszymi. Sprzyja temu też fakt, że coraz więcej krajów decyduje się łagodzić restrykcje i wpuszczać turystów. Tak dzieje się choćby w Grecji, do której już od połowy maja będą mogli wyjechać - bez testów i kwarantanny - ozdrowieńcy oraz osoby, które zostały w pełni zaszczepione przynajmniej 14 dni wcześniej.

Czytaj dalej

2 z 19
Podobnie obserwacje mają pracownicy biur podróży Itaka....
fot. Przemyslaw Swiderski

Zaszczepieni chcą podróżować

Podobnie obserwacje mają pracownicy biur podróży Itaka.

- Od około dwóch tygodni nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania wyjazdami wakacyjnymi, co ma odbicie w statystykach sprzedaży - mówi Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka i zarazem wiceprezes Polskiej Izby Turystyki oraz Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. - To wyraźny sygnał, że Polacy pragną powrotu do swoich wakacyjnych zwyczajów, a w tym sezonie są to wyjazdy szczególnie wyczekane. Najpopularniejsze kierunki to Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Albania, Portugalia, Włochy i Bułgaria, z destynacji egzotycznych Zanzibar, Malediwy i Dominikana, popularnością cieszy się także Chorwacja z dojazdem własnym.

Na łagodzenie obostrzeń decyduje się coraz więcej krajów, zwłaszcza z południa Europy, czyli państw, w których wpływy z turystyki stanowią istotną część budżetu. Od połowy maja łatwiej ma być wjechać do Włoch, ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały odbywać 5-dniowej kwarantanny ani przedstawiać negatywnego wyniku testu. Dokładne wytyczne nie zostały jeszcze przedstawione, ale najpewniej wjazd będzie możliwy po 14 dniach od pełnego zaszczepienia.

- Tak zostało przyjęte w wielu krajach Europy, które już zdecydowały się na wpuszczanie turystów - mówi Agata Biernat z portalu Wakacje.pl. - Ogłosiły to już władze Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Chorwacji, w Czarnogórze wystarczy siedem dni od pełnego zaszczepienia, natomiast w Słowenii jest to to zależne od konkretnej szczepionki: siedem dni w przypadku Pfizera, 14 dni w przypadku Moderny , a AstryZeneki 21 dni. Potrzebne będzie zaświadczenie o przyjęciu szczepionki, najlepiej w języku angielskim. Można je znaleźć m.in. w portalu pacjenta (w zakładce profilaktyka), można też o nie spytać w punkcie szczepień.

Czytaj dalej

3 z 19
Na łagodniejsze traktowanie mogą również liczyć ozdrowieńcy....
fot. Przemyslaw Swiderski

Ozdrowieńcy

Na łagodniejsze traktowanie mogą również liczyć ozdrowieńcy. Zostaną zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny lub przedstawienia negatywnego wyniku testu, jeśli przeszli covid od 15 do nawet 180 dni wcześniej. W Czarnogórze np. trzeba przedstawić pozytywny wynik testu na przeciwciała sprzed maksymalnie 30 dni. Na Maderze dowód wyzdrowienia z koronawirusa nie może być starszy niż 90 dni. Dokumenty trzeba przedstawić w języku angielskim, można tez w języku, który obowiązuje w danym kraju.

Nie wszystkie kraje jednak wpuszczają turystów, przynajmniej na razie. Trudno dostać się do państw położonych blisko Polski. Do 28 maja niedostępna jest Słowacja, Węgry także nie przyjmują turystów. W Czechach zaczęło się luzowanie obostrzeń, ale nie dotyczy ono wypadów turystycznych. Od 9 maja Niemcy traktują Polskę jako zwykły, a nie podwyższony obszar ryzyka, ale do 18 maja trzeba przedstawić negatywny wynik testu. W Austrii trzeba mieć negatywny wynik testu, ale i tak obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, która można skrócić do 5 dni (wykonując kolejny test, który da wynik negatywny).

W części krajów większe obostrzenia obowiązują do 15 maja, a później można spodziewać się ich luzowania. Tak ma być choćby we Włoszech i Grecji. Agata Biernat spodziewa się, że w najbliższych tygodniach kolejne kraje będą luzowały obostrzenia i pozwolą na wjazd osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom bez konieczności odbywania kwarantanny i przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

W czerwcu mają się także zakończyć prace nad wprowadzeniem europejskiego certyfikatu, nazywanego wcześniej potocznie paszportem covidowym. Będzie potwierdzał fakt zaszczepienia się lub przebycia choroby i zwalniał z obowiązku kwarantanny i przedstawiania wyników testów.

Sprawdź, jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach

4 z 19
To jeden z tych krajów, które luzują obostrzenia. Turyści...
fot. Pixabay

Grecja

To jeden z tych krajów, które luzują obostrzenia. Turyści mogą odwiedzać ten kraj od 19 kwietnia, ale od 14 maja ma to być łatwiejsze.

Osoby w pełni zaszczepione (muszą upłynąć dwa tygodnie od daty drugiej dawki szczepionki) nie muszą przedstawiać wyniku testu ani odbywa kwarantanny. Trzeba okazać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki.

Pozostało jeszcze 14 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Nieszawa wspominała wybitnego oficera marynarki Heliodora Laskowskiego

Nieszawa wspominała wybitnego oficera marynarki Heliodora Laskowskiego

Finał igrzysk dzieci w minisiatkówce dziewcząt w Grudziądzu. Wyniki

Finał igrzysk dzieci w minisiatkówce dziewcząt w Grudziądzu. Wyniki

Bydgoskie Święto Cykliczne 2025. Ze Starego Rynku ruszyli do Ostromecka. Mamy zdjęcia

Bydgoskie Święto Cykliczne 2025. Ze Starego Rynku ruszyli do Ostromecka. Mamy zdjęcia

Zobacz również

Wychowankowie Domu Dziecka w Kołdrąbiu na bydgoskiej Brdzie. Było po prostu pięknie

Wychowankowie Domu Dziecka w Kołdrąbiu na bydgoskiej Brdzie. Było po prostu pięknie

Bydgoskie Święto Cykliczne 2025. Ze Starego Rynku ruszyli do Ostromecka. Mamy zdjęcia

Bydgoskie Święto Cykliczne 2025. Ze Starego Rynku ruszyli do Ostromecka. Mamy zdjęcia