W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. Ministerstwo zdrowia podzieliło powiaty na trzy kategorie - czerwone, gdzie liczba zachorowań jest duża i szybko wzrasta, żółte i zielone.
W tzw. powiatach czerwonych i żółtych będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej (na ulicach, w parkach itp.).
W czerwonej strefie zakazane będzie organizowanie imprez masowych. Liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50. W komunikacji miejskiej będzie mogło być zajęte tylko 50 proc. miejsc siedzących. Wprowadzony zostanie zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych, nie będą mogły działać wesołe miasteczka. W lokalach i ogródkach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Zamknięte będą siłownie, kina, sanatoria, a wydarzenia sportowe będą odbywać się bez kibiców.
W strefach żółtych w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 gości. W imprezach sportowych, wydarzeniach kulturalnych czy seansach w kinach będzie mogło brać udział tylko 25 procent uczestników. Tak jak w powiatach czerwonych w lokalach i ogródkach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni.
Aktualizacja mapy i podział powiatów będzie odbywać się dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i środy.
Powiaty czerwone:
- ostrzeszowski,
- nowosądecki,
- Nowy Sącz,
- wieluński,
- pszczyński,
- Ruda Śląska,
- rybnicki,
- Rybnik
- pow. wodzisławski
Powiaty żółte:
- wieruszowski,
- Jastrzębie Zdrój,
- jarosławski,
- Żory,
- kępiński,
- przemyski,
- cieszyński,
- pińczowski,
- oświęcimski
- Przemyśl
Powiaty czerwone to te w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców w danym powiecie przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków będą oznaczane kolorem żółtym.
Nowe zasady mają obowiązywać od soboty.
Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!
- Teraz bonem turystycznym 500+ płacisz za imprezę bez noclegu, choćby w ten weekend
- W końcu emeryci skorzystają z odwróconej hipoteki?
- Od czerwca znów łatwiej o kredyt hipoteczny - dlaczego?
- Jak dostać 37 tys. zł dotacji a 106 tys. zł odliczyć w PIT
- Koronawirus 2 ominie ostrożnych przy zakupach i towarzysko?
- Jak kupować, by wspierać lokalny biznes
Od 1 września osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą zasłaniać nosa i ust będą musiały mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza.
- Otrząśnijmy się z beztroski - zaapelował minister zdrowia. Łukasz Szumowski przypomniał o obowiązku zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych takich jak galerie handlowe i sklepy. Podkreślał, że koronawirus się nie skończył i jest wciąż nieznanym wirusem.
