MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus znów wysyła nas do domów na pracę zdalną. Także w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Coraz więcej pracowników pracuje zdalnie. Chwalą to sobie głównie kobiety
Coraz więcej pracowników pracuje zdalnie. Chwalą to sobie głównie kobiety Pixabay.com
Mężczyźni wolą pracować w biurze, kobiety na home office. Choć praca w domu teoretycznie wydaje się być bezpieczna, to nie możemy wykluczyć sytuacji, w której dojdzie do wypadku.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy, np. w mieszkaniu pracownika. Przed pandemią z takiej możliwości korzystali przede wszystkim freelancerzy pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne. Jak wynika z danych GUS, te osoby w 2019 roku stanowiły 4,3 proc. wszystkich zatrudnionych. W drugiej połowie marca 2020 roku, czyli po wybuchu epidemii, pracę poza murami firm zaczęło wykonywać 2,3 mln rodaków na etacie. W drugim kwartale 2020 roku zdalnie pracował już co dziesiąty zatrudniony. Liczba osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe w domu rośnie.

Jakie są korzyści pracy w domu?

Pani Agnieszka jest zatrudniona w bydgoskiej firmie. Od początku kwietnia ubiegłego roku pracuje zdalnie. Wcześniej korzystała z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, by w domu zaopiekować się 4-letnim synkiem i 7-letnią córką.

- Uznaliśmy z mężem, że skoro mam możliwość pracy zdalnej, to spróbuję ją połączyć z opieką nad dziećmi. Wstaję bardzo wcześnie i siadam do laptopa. Na szczęście moja praca jest zadaniowa, więc do określonego terminu muszę się wyrobić z projektem - opowiada Bydgoszczanka.

Przyznaje, że na początku trudno jej się było przyzwyczaić do pracy z domu. Była jedną z nielicznych osób w firmie, które przeszły na pracę zdalną. Teraz w ten sposób pracuje już ponad połowa pracowników. - Bardzo sobie chwalę pracę z domu. Jestem naprawdę efektywna, lepiej się organizuję. Praca zdalna staje się w obecnych czasach normą. Przy pandemii, która znowu się rozkręca, szybko do biur nie wrócimy - słyszymy.

Dlaczego mężczyźni wolą pracować w biurze?

Mężczyzn najbardziej do powrotu do biur motywuje komfortowa przestrzeń do pracy oraz przyjazna atmosfera, możliwość spotkań przy kawie oraz wspólne posiłki. Kobiety wybrały wymianę doświadczeń i możliwość bezpośrednich spotkań, możliwość bezpośredniej interakcji z ludźmi oraz przyjazną atmosferę i wspólne posiłki.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są zgodni, że przyjazne środowisko pracy budują przede wszystkim ludzie. Dla obu płci równie ważne są również eventy integracyjne.

- Z perspektywy ostatniego roku obserwujemy, że coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę budowania więzi jako najważniejszy czynnik pracy hybrydowej. Integracja online niesie za sobą szereg korzyści takich jak poczucie przynależności do zespołu. To bardzo ważna wartość szczególnie w czasach pracy zdalnej. Wysyłając pracownikom paczki na home office lub organizując spotkania online pokazuje się pracownikom, że nadal są bardzo ważną częścią zespołu - komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Czy należy się odszkodowanie za wypadek na pracy zdalnej?

Choć praca w domu teoretycznie wydaje się być bezpieczna, to nie możemy wykluczyć sytuacji, w której dojdzie do wypadku.

- Ustawodawca nakłada na pracodawcę takie same obowiązki zarówno w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie w zakładzie pracy, jak i poza nim. W przypadku okazjonalnego wykonywania pracy z domu, zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące ustania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, zgodnie z art. 234 § 1 kodeksu pracy - zaznacza Magdalena Błaszczak, główny specjalista ds. BHP w ManpowerGroup.

Jeśli zespół powypadkowy zakwalifikuje zdarzenie jako wypadek przy pracy i pracownik dozna stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, to ma prawo starać się o świadczenia z ZUS, w tym o jednorazowe odszkodowanie. W okresie od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 wynosi ono 1033 zł za każdy proc. uszczerbku na zdrowiu.

- Procedura postępowania powypadkowego jest bardzo złożona i każde zdarzenie należy rozpatrywać w osobnych kategoriach. Nie każdy wypadek w domu będzie wypadkiem przy pracy. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie wewnątrzzakładowych przepisów, które szczegółowo określałyby kwestie pracy zdalnej, w tym wypadków przy pracy - mówi Magdalena Błaszczak.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska