Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korowód zapustny i tak się odbędzie!

Renata Kudeł
Już w trakcie przygotowań do tegorocznego XXI korowodu zapustnego okazało się, iż mimo wcześniejszych ustaleń, muzeum musi przystąpić do konkursu, aby otrzymać pieniądze na organizację imprezy. Sęk w tym, że konkursu jeszcze nie ogłoszono, a korowód zaplanowano na 14 bm.

"Korowód" jest flagową imprezą Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Odbywa się w naszym mieście już od dwudziestu lat. Poprzedni, jubileuszowy korowód zapustny, poprzedzony był ogólnopolską konferencją finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zjechali na nią etnografowie z Uniwersytetów Jagiellońskiego, Warszawskiego i Łódzkiego oraz muzeów z Ciechanowa Opola, Płocka, Radomia i Torunia - Plonem konferencji jest wydawnictwo pt. "Świat na opak", które charakteryzuje obyczajowość zapustną we wszystkich regionach Polski - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor muzeum. - Na Kujawach zwyczaj ten jest najbardziej żywy a organizowane przez nas włocławskie korowody są jedyną tego typu imprezą na świecie.
Ubiegłoroczny karnawał, podobnie jak wszystkie poprzednie, był współfinansowany przez Urząd Miasta Włocławek. W tym roku muzeum potraktowano inaczej.

Zapraszamy do konkursu

- Jeszcze miesiąc temu, kiedy konstruowaliśmy plan finansowy muzeum, mieliśmy zapewnienie naczelnika wydziału kultury, że tak jak co roku impreza będzie dofinansowana przez Urząd Miasta - mówi Piotr Nowakowski. Formalne pismo z prośbą o dofinansowanie korowodu wysłano do urzędu 6 stycznia br. Odpowiedź, datowana na 19 stycznia, jest następującej treści: "Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, tak jak inne podmioty podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane, może uzyskać środki w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Konkurs ogłaszany jest na początku roku."
- Trochę nas zdziwiła propozycja wzięcia udziału w nieogłoszonym do dzisiaj konkursie w sytuacji kiedy organizacja imprezy jest dopinana na ostatni guzik - mówi Piotr Nowakowski. Korowody wpisały się na stałe w krajobraz kulturowy miasta. Rolą naszego muzeum jest wspieranie wszelkich aspektów tradycji ludowej i dlatego nie ma takiej opcji, aby korowód się nie odbył.

Gdzie koza chodzi...

Póki co muzeum może sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków, które mogły być przeznaczone na współfinansowanie realizacji filmu o korowodzie, który chciała zrealizować TVP. Byłaby to dobra promocja dla miasta. Bez względu na trudności - jak raz jeszcze podkreśla dyr. Nowakowski - korowód i tak przejdzie ulicami Włocławka. W trosce o plony i bogactwo, jakiego chcielibyśmy życzyć i miastu, i regionowi, będą bociany, konie, niedźwiedzie czy kozy. Bo "... gdzie koza chodzi, tam się żytko rodzi".

***

XXI Korowód Zapustny odbędzie się 14 bm. Wezmą w nim udział grupy zapustne z miejscowości: Gróbce, Lubanie, Mikanowo, Świętosław, Zbrachlin. Trasa wieść będzie spod Muzeum Etnograficznego Bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Maślaną, 3 Maja na plac Wolności. Początek o godz. 12.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska