https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty utrzymania samochodu mocno w górę. Niedługo ceny OC mogą wzrosnąć nawet o połowę!

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Samochód wymaga stałego nakładu finansowego. Eksploatacja auta wiąże się z regularnymi opłatami za tankowanie, naprawy czy ubezpieczenie, a te cały czas drożeją. – Jeśli powtórzy się sytuacja z przeszłości, to właśnie jesteśmy w punkcie, w którym ceny OC mogą wzrosnąć w skali roku nawet o połowę – wskazują eksperci w swoim raporcie. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie samochodu w skali roku.

Spis treści

Ubezpieczenie OC mocno w górę

Średnia cena OC w I kwartale 2024 była wyższa o 4,7 proc. niż we wcześniejszym roku. Jednak w województwach i miastach wojewódzkich wzrosty wyniosły od kilkunastu do prawie 30 proc.. To już 4. kwartał podwyżek, których kierowcy powinni się spodziewać także w kolejnych miesiącach – wynika z raportu RanKING ekspertów rankomat.pl.

Autorzy zestawienia przypominają, że średnie ceny OC rosły dynamicznie w latach 2015–2017. W tym okresie największy poziom osiągnęły podwyżki w I kwartale 2017 roku (+57,5 proc. w porównaniu do I kw. 2016 r.). Przeciętna składka OC zaczęła obniżać się dopiero pod koniec 2017 roku, jej cena spadała w ujęciu kwartalnym do zeszłego roku. W I kwartale 2024 r. średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wyniosła 575 złotych i była o 17,3 proc. wyższa niż w I kwartale 2023 r. – Patrząc na dane historyczne, jeśli powtórzy się sytuacja z przeszłości, to właśnie jesteśmy w punkcie, w którym ceny OC mogą wzrosnąć w skali roku nawet o połowę – wskazano.

– Po kilkuletnim okresie spadku cen OC, pierwsze podwyżki opłat za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne zaczęliśmy odnotowywać w II kwartale 2023 roku. Od tego czasu średnia cena OC wzrosła już o 11,4 proc. W porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku, koszty obowiązkowej polisy w I kwartale 2024 roku zwiększyły się natomiast o 4,7 proc. W okresie tak dynamicznych wzrostów cen OC warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, co proponują nam firmy ubezpieczeniowe. Porównując oferty i wybierając najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – mówi Bartosz Niewiadomski, prezes zarządu rankomat.pl.

Gdzie najwięcej zapłacimy za policę OC?

Okazuje się, że najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw:

  • pomorskiego (680 zł),
  • mazowieckiego (637 zł)
  • i dolnośląskiego (632 zł).

Z kolei na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw:

  • podkarpackiego (484 zł),
  • świętokrzyskiego (491 zł)
  • i opolskiego (493 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były wyższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Podwyżki w poszczególnych regionach wyniosły od 13,4 proc. (woj. świętokrzyskie) do 19,2 proc. (woj. warmińsko-mazurskie).

Jeszcze większe wzrosty miały miejsce w miastach wojewódzkich. Na szczególną uwagę zasługuje Szczecin, który zajął miejsce Warszawy na podium 3 najdroższych miast. Tym samym najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z:

  • Gdańska (680 zł),
  • Wrocławia (783 zł)
  • i Szczecina (722 zł).

Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z:

  • Opola (544 zł),
  • Katowic (568 zł)
  • i Rzeszowa (575 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były wyższe niż przed rokiem we wszystkich miastach wojewódzkich. Podwyżki wyniosły od 16,5 proc. w Kielcach do 27,3 proc. w Olsztynie.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu. Na co wydajemy najwięcej?

Z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie” wynika, że najbardziej obciążająca dla portfela polskich kierowców jest naprawa usterek – odpowiedziało tak 4 na 10 ankietowanych (38 proc.). Na drugim miejscu wśród ogółu badanych znalazły się ubezpieczenia motoryzacyjne (35 proc.). Mniej osób skarży się na koszt przeglądów technicznych (8 proc.), sezonowy serwis i wymianę opon (6 proc.), a także wymianę płynów i filtrów (4 proc.).

– 55 proc. polskich kierowców korzysta ze swojego auta codziennie, a co trzeci ankietowany używa samochodu kilka razy w tygodniu. Tylko 5 proc. jeździ samochodem raz w tygodniu, zaś 3 proc. rzadziej niż raz w tygodniu – podaje Andrzej Zapotoczny, Kierownik Zespołu Obsługi Serwisowej z Santander Consumer Multirent z Grupy Santander Consumer Bank.

Co piąty kierowca przeznacza na eksploatację auta od 12 do 15 tys. zł rocznie. Ponad połowa ankietowanych korzysta ze swojego auta codziennie.

Koszty utrzymania samochodu mocno w górę. Niedługo ceny OC m...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska